Wykładowcy VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie to aktywni zawodowo eksperci z kraju i zagranicy, działający w przemyśle mody oraz branży kulinarnej, a także dydaktycy z bogatym dorobkiem naukowym z pogranicza sztuki, designu, mody czy kunsztu kulinarnego.

 

 

WYKŁADOWCY VIAMODA FASHION SCHOOL

Wybitni dydaktycy związani z czołowymi uczelniami mody w Polsce i na świecie m.in. z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechniką Łódzką i włoską Polimodą oraz innymi uczelniami europejskimi, spośród których znakomita większość to projektanci, konstruktorzy odzieży, graficy współpracujący z najlepszymi agencjami reklamowymi, artyści plastycy oraz eksperci z wieloletnim doświadczeniem rynkowym, łączący wiedzę teoretyczną z praktyczną znajomością zagadnień związanych z przemysłem modowym.

Zaproszenie tych osób do współtworzenia VIAMODA Szkoły Wyższej daje gwarancję dobrego przygotowania absolwentów do realnych warunków, z jakimi zetkną się wkraczając na rynek pracy po ukończeniu studiów. Nasi wykładowcy uczą nie tylko jak zaprojektować i wyprodukować produkt, ale również jak zadbać o jego oprawę, promocję i sprzedaż. Pokazują, jak przygotować proces wytwórczy zaczynając od zbadania rynku, kalkulacji procesu projektowania i wdrożenia do produkcji, aż po sprzedaż gotowego wyrobu.

 

WYKŁADOWCY VIAMODA CULINARY SCHOOL

 

Gremium wykładowców współtworzących specjalność Projektowanie dla gastronomii to uznani praktycy, szefowie kuchni i managerowie w renomowanych restauracjach, trenerzy kulinarni, znawcy, dziennikarze i krytycy kulinarni, dietetycy, a także designerzy, fotograficy i artyści. Food design przestaje być pojęciem zarezerwowanym dla największych szefów kuchni i artystów. Staje się codziennym doświadczeniem, znajdującym swój wyraz na naszych stołach. Niebanalnie podane danie znacznie zwiększa przyjemność biesiady. Tak więc dla wielu naszych wykładowców gotowanie jest pasją, z której czerpią więcej niż tylko energię do życia. To jak pasja życia!

 

 

 Dr inż. Marzanna Lesiakowska-Jabłońska

Prorektor do spraw dydaktycznych VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie

Wieloletni pracownik Katedry Odzieżownictwa i Tekstroniki Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej, przez kilka lat Kierownik Studiów Podyplomowych Moda i Wzornictwo Universite de la Mode utworzonych przez Politechnikę Łódzką we współpracy z Francuskim Universite Lumiere Lyon 2, współpracownik francuskiej firmy Lectra Systemes światowego lidera na rynku profesjonalnych systemów CAD/CAM dla przemysłu odzieżowego i pracowni projektowych. Autorka licznych publikacji specjalistycznych o tematyce dotyczącej technologii wytwarzania, projektowania, struktury i jakości odzieży oraz badania pracy i sterowania procesami produkcyjnymi w przemyśle odzieżowym. Współpracownik firm technologicznych z branży, ekspert Akademii Szwalni, członek Rady Programowej FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Praktyk przemysłu mody. Autorka koncepcji programowej studiów w VIAMODA Szkole Wyższej. Czuwa nad procesem dydaktycznym i prowadzi zajęcia z zakresu technik odzieżowych, materiałoznawstwa i zarządzania technologią. Wykładowca Akademii im. Leona Koźmińskiego.

 

Kinga Miller

Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych i Współpracy z Zagranicą

Dyrektor Polsko-Włoskiego Instytutu Designu i Managementu

Wykładowca VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie, Akademii L. Koźmińskiego i Collegium Civitas. Absolwentka MBA in Fashion Business Development w ESMOD-Paris, Marketing Management Program na Uniwersytecie Kalifornijskim w USA oraz kierunku Dziennikarstwo i Nauki Polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dyrektor marketingu zarządzała markami luksusowymi oraz modowymi. W DeniClerGroup rozwijała markę DeniCler oraz Cacharel. W Vistula Group odpowiadała za tworzenie i realizację strategii marketingowej i PR dla marek: Vistula, Wólczanka, a także ogólnoświatowych brandów: Replay, Maurphy&Nye oraz Wolford. Wcześniej związana z promocją legendarnego Kalendarza Pirelli. 

 

Barbara Adamczewska

Z wykształcenia polonistka (absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego),  z zamiłowania badaczka sztuki kulinarnej, krytyk kulinarny, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka prasy kobiecej, obecnie zajmuje się pisaniem książek kulinarnych. Szczególnie interesuje się tradycyjną kuchnią polską oraz historią kultury materialnej; zwłaszcza tą jej częścią , która związana jest z domem, życiem codziennym, stołem. Praca w bibliotekach, gromadzenie książek i doświadczeń z  dziedziny kulinariów, podróże w celu odkrywania smaków i tradycji przyczyniły się do usystematyzowania ogromnej wiedzy, którą Pani Barbara dzieli się ze studentami VIAMODY . Za ważny cel dydaktyki i  pisania książek uznaje przekazywanie informacji o bogatej polskiej tradycji kulinarnej i kulturze życia codziennego dawniej i dziś. Jest autorką pozycji: „Gotuj z głową”, „W kuchni babci i wnuczki, „Potrawy na skromną kieszeń”, „Letnie przysmaki”, „Gorące kolacje”, „Drugie dania”, „Potrawy z warzyw”, „Potrawy z serami”, „Kuchnia żydowska według Rebeki Wolff”, „Wędrówka po stołach Europy”, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 1 miliona egzemplarzy.

 

ANNA PUŚLECKA

od 20 lat pracuje w branży medialnej jako dziennikarka, autorka programów TV, producentka i ekspert w dziedzinie mody. W 1996 roku zaczęła pracę w TVP; od 2004-2012 współpracowała z TVN. Od 2006 prowadzi także własną firmę, która specjalizuje się m.in. w szkoleniach medialnych i z wizerunku, doradztwie dotyczącym rynku mody oraz w produkcji filmów i reklam (www.annapuslecka.com).

Od 17 lat zajmuje się tematyką lifestyle i moda.

Anna Puślecka prowadziła słynny program o modzie „Musisz to mieć” w TVN Style. W latach 2009-2012 pracowała w DDTVN - realizowała materiały z zakresu mody, przeprowadzała wywiady z ludźmi świata mody, relacjonowała wydarzenia mody w Polsce i za granicą, a także prowadziła cykl „Moda Polska”. Od lipca 2012 do maja 2013 pełniła funkcję szefowej działu mody w ekskluzywnym magazynie internetowym VU MAG (grupa Onet), gdzie stworzyła autorski dział mody od podstaw. Jako dziennikarka prasowa współpracowała w przeszłości z czołowymi polskimi pismami takimi jak: Gala, Viva Moda,  Glamour, Twój Styl, Men’s Health czy Fashion Magazine. Obecnie Anna Puślecka jest redaktor naczelną portalu o modzie DYKF (Do You Know Fashion: www.dykf.pl ) oraz jego właścicielką i współautorką. Współpracuje także z polskim Harper’s Bazaar i przeprowadza ekskluzywne wywiady zagraniczne ze znanymi ludźmi ze świata mody. Jest często zapraszana do radia i telewizji oraz na uczelnie (UW i SGH) jako ekspert w dziedzinie mody. Anna Puślecka, od września 2015 roku, pracuje jako Konsultant ds. rynku polskiego dla światowej marki sprzedającej ubrania high fashion – LUISAVIAROMA.COM

 

Ewa Ehmke vel Emczyńska – Seliga

Jest absolwentką Dietetyki i studiów doktoranckich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie, poza prowadzeniem wiedzy o człowieku – podstaw żywienia człowieka w VIAMODA na specjalności Projektowanie dla gastronomii (Food Design), jest dietetykiem w zespole terapeutycznym zajmującym się leczeniem rzadkich chorób metabolicznych w Klinice Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych oraz Poradni Metabolicznej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jest autorką wielu publikacji naukowych oraz prelegentem konferencji i szkoleń dla specjalistów z dziedziny medycyny (dietetyków, lekarzy, pielęgniarek). Prywatnie jest miłośniczką kulinarnych podróży, podczas których poszukuje nowych smaków i ciekawych rozwiązań żywieniowych.

 

 

 

 

Ireneusz Jabłoński

Absolwent Politechniki Łódzkiej, Podyplomowych Studiów Bankowości na SGH w Warszawie oraz studium z zakresu strategicznego zarządzania bankiem w INSEAD Fontainebleau (Francja). Stypendysta University of Wisconsin Milwaukee (USA).    Specjalista w obszarze zarządzania strategicznego i operacyjnego, budowania, restrukturyzacji oraz kierowania dużymi organizacjami gospodarczymi i publicznymi.  Przez ponad 15 lat związany z sektorem usług finansowych, następnie z sektorem energetycznym, a obecnie z doradztwem strategicznym. W swojej karierze zawodowej miedzy innymi  pełnił funkcję Prezesa Zarządu spółek leasingowych: PBG Leasing Sp. z o.o.; Kredyt Lease S.A.; PKO Leasing S.A, Wiceprezesa Zarządu Banku Częstochowa S.A, Dyrektora Banku w BRE Banku S.A. w Warszawie. Interesuje się historią antyczną i gospodarczą świata. 

 

Dr Tadeusz Nieścier

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w zakresie malarstwa. Specjalności: grafika warsztatowa, fotografia artystyczna i reklamowa. Pracę doktorską obronił na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Adiunkt w Katedrze Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej na kierunku Grafika. Zajęcia dydaktyczne, które prowadzi to: edytorstwo, projektowanie graficzne, liternictwo, projektowanie opakowań, fotoedycja, technologia druku, fotografia i techniki multimedialne, techniki plastyczne czy komunikacja wizualna.  Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczo pracuje i mieszka w Katrynce. Aktywnie uprawia projektowanie graficzne, fotografię i malarstwo sztalugowe. Pierwsza wystawa prac malarskich "Dyplom roku" odbyła się w Warszawie 1978 r.

 

Magda Bulera - Payne

Konsultant PR. Pracowała w wydawnictwie G+J (aktualnie Burda), na stanowisku PR Manager oraz w firmie Electrolux, pełniąc funkcję szefa Public Relations w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a także rzecznika prasowego Electrolux Polska. Przez wiele lat związana z grupą Beiersdorf (NIVEA) - jako Senior Public Relations Manager i szef działu PR w polskim oddziale firmy, a następnie Senior Press Officer w biurze prasowym Beiersdorf UK w Londynie. Od 2013 roku odpowiada za całość relacji z mediami Louis Vuitton w Polsce. Obecnie prowadzi działalność pod własnym nazwiskiem, specjalizującą się w zarządzaniu wizerunkiem osób oraz marek obecnych w obszarze mody i lifestyle’u. Absolwentka poznańskich uczelni: filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, podyplomowego studium PR przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości oraz studiów MBA w Wielkopolskiej Szkole Biznesu przy Akademii Ekonomicznej.

 

 

Dr Małgorzata Łukawska

Wieloletni pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Autorka licznych pokazów i laureatka konkursów artystycznych, uznana jurorka konkursów "Mody Folk", "O Złoty Guzik Diabła Boruty", "Targów Rzemiosła Artystycznego" w Łodzi. Współpracuje z przemysłem odzieżowym jako projektantka ubiorów ze skór naturalnych oraz ubiorów dla dzieci. Doskonały dydaktyk uhonorowany licznymi nagrodami za pracę ze studentami. Promotorka licznych prac licencjackich i magisterskich z obszaru projektowania ubioru. Wychowawca wielu uznanych, polskich projektantów.

 

Paweł Jaczewski

Projektant graficzny oraz ilustrator. Na stałe związany z warszawskim studiem Kotbury, gdzie zajmuje się projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, książek oraz stron internetowych. Studiował na wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Brał udział w wystawie Złoty Debiut podczas 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie oraz w innych wystawach zbiorowych. W VIAMODA prowadzi przedmiot Projektowanie komunikatu graficznego.

 

 

 

 

Dominika Łukawska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Projektowania Ubioru. Podczas studiów otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest też laureatką licznych konkursów artystycznych (m.in. I miejsce na Warsztatach Mody we Florencji, laureatka dwóch konkursów im. W. Strzemińskiego) i autorką wystaw rysunków. Obecnie zajmuje się projektowaniem grafiki odzieżowej, jej nadruki można zobaczyć w takich firmach jak Troll, Top Secret i Monnari. Równolegle zajmuje się też pracą dydaktyczną. Wykłada kompozycję na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

 

 

Hanna Gajos

Dziennikarka, wydawca i krytyk mody dołączyła do grona wykładowców VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie. Prowadzi zajęcia ze studentami dotyczące systemów i rynków mody. Pani Hanna Gajos komentowała modę w kilku tytułach prasowych m.in.: Perspektywy czy Świat Mody. Jest autorką poradnika pn.: "Bądź dobrze ubrana". Prowadziła również program telewizyjny "Sekrety Kobiet". Od połowy lat 90. związana z prasą fachową m.in. RYNEK MODY, PRZEMYSŁ MODY-INNOWACJE. Jest współtwórcą portalu FASHIONWEARE.COM. Za zasługi wyróżniona m.in. Złotą Nitką, Srebrną Pętelką oraz tytułem Lider Edukacji.

 

Dr hab. Małgorzata Czudak

Projektantka ubioru, pasjonatka mody i designu. Łączy modę, design i life style. Minimalistka, jej ubrania charakteryzuje dbałość o każdy detal, wykonanie. Poza pracą pedagogiczną w VIAMODA  prowadzi Pracownię Projektowania Ubioru na łódzkiej ASP. Wśród jej studentów (dyplomantów) znajdują się osoby kreujące polską scenę mody, m.in. – Michał Szulc, Julia Kornacka (kostiumograf), Łukasz Jemioł, Karolina Stejuk i Agnieszka Dębecka (Cock’n’bullstory), Katarzyna Pokszan (NFB), Jacek Kłosiński (Hyakinth), Piotr Drzał, Dominika Naziębły, Monika Błażusiak, Domi Grzybek, Joanna Startek oraz absolwenci pracujący w firmach odzieżowych – LPP, TOP SECRET, SOLAR. Od 1996 współtworzyła studio projektowe MMC Design, w ramach którego realizowano projekty dla firm odzieżowych (mi.in. Quiosque, Reserved ) oraz tworzono autorskie kolekcje. Grupa otrzymała wiele nagród i wyróżnień, tytuł Projektant Roku 1999 oraz tytuł Doskonałość Mody Twojego Stylu 2011, kolekcje MMC były prezentowane podczas autorskich pokazów, w Polsce i zagranicą (Kopenhaga, Haga, Austria) oraz na Fashion Week Poland Fashion Philosophy od pierwszej edycji. W 2009 roku grupa została zaproszona na Moscow Fashion Week. Samodzielnie współpracuje z firmami odzieżowymi, instytutami, showroomem Pomada (Warszawa). Prowadzi seminaria, wykłady, publikuje teksty o modzie i tendencjach. Przygotowuje niekomercyjne projekty, np. na Festiwal Designu w Łodzi. Jest autorką designerskiego przewodnika “MC LODZ - subiektywny przewodnik po Łodzi”. Od 2011 tworzy pod własnym nazwiskiem. Jest minimalistą, której bliskie jest hasło "Less is more", preferuje funkcjonalność, świadome projektowanie, ceni wysoką jakość, lubi nowe tworzywa. Każda prezentacja jest wydarzeniem łączącym modę, design, life style, na którym spotykają się osoby z branży:

  • czerwiec 2012 – Soho Factory – kolekcja QUASI NERO,
  • luty 2012 - MC BRUNCH - kolekcja GREYSH,
  • październik 2012 – kolekcja SOLD.

Jej projekty pokazywane są na łamach magazynów o modzie - TWÓJ STYL, ELLE, FASHION MAGAZINE, EKXLUSIV, a także na blogach.

 

 

Dr inż. Dorota Wolak

Specjalistka od organizacji i zarządzania. Wieloletni nauczyciel w szkole odzieżowej oraz wyższych uczelniach, posiadający umiejętność prowadzenia firmy oraz współpracy ze znanymi producentami i projektantami odzieży. Wiedzę zdobywała poprzez naukę w Technikum Odzieżowym, realizację studiów magisterskich w Politechnice Radomskiej, na kierunku MiTO (technologia chemiczna; specjalność: technologia i organizacja produkcji odzieży) oraz studiów podyplomowych na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zawodowe pogłębiała m.in. poprzez praktyki oraz pracę w firmach produkujących odzież („Wólczanka”), także skórzaną. Pracowała na stanowisku Dyrektora ds. Produkcji w firmie ZIEŃ Sp. z o.o. W 2014 r. obroniła rozprawę doktorską na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Autorka ponad 40 publikacji o tematyce dotyczącej odzieży, organizacji i zarządzania, jakości wyrobów i usług, filozofii, metod i narzędzi, analiz nt. pojęcia „jakości wizualnej”, metod i problemów związanych z szeroko rozumianą konsolidacją przedsiębiorstw, a także modeli opisujących wymagania i oczekiwania klientów powiązanych z parametrami: technicznymi, ekonomicznymi i organizacyjnymi związanymi z odzieżą.

 

Dr inż. Teresa Jaśkiewicz

Absolwent i wieloletni pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Przed zatrudnieniem w UP przez ok. 15 lat zajmowała się szkoleniem producentów żywności, badaniem jakości i oceną przydatności produktów rolnych.

W ramach działalności dydaktycznej w UP, na podstawie autorskich programów, realizowała zajęcia z takich przedmiotów jak: surowce przemysłu spożywczego, podstawy produkcji spożywczej, chemia żywności, towaroznawstwo, ogólna technologia żywności. Jest współautorem wydawnictwa dydaktycznego pt. Surowce przemysłu spożywczego.

Zainteresowania naukowe obejmowały skład chemiczny ziarna zbóż, nasion roślin oleistych, roślin strączkowych grubonasiennych jak również mięsa wieprzowego i drobiowego oraz stabilność składników chemicznych surowców rolno-spożywczych w czasie przetwarzania.

Badania, których wynikiem było opracowanie możliwości zwiększenia w mięsie kurcząt zawartości bioaktywnego kwasu alfa-linolenowego były w skali kraju badaniami innowacyjnymi. Artykuły naukowe z publikacjami wyników tych badań są wielokrotnie cytowane w czasopismach naukowych posiadających współczynnik wpływu Impact Factor w bazie Journal Citation Reports.

W dorobku posiada również badania ankietowe z zakresu marketingu sensorycznego. Jest autorem i współautorem licznych artykułów naukowych, wydawnictw monograficznych i opracowań popularnonaukowych. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych.  

Od roku akademickiego 2013/2014 współpracuje z VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie na kierunku FOOD DESIGN. Realizuje tu na podstawie autorskich programów takie przedmioty jak: pozyskiwanie i ocena surowców pochodzenia roślinnego,  ogólna technologia żywności, żywność ekologiczna, chemia żywności, laboratorium smaku.

 

Dr hab. inż. Katarzyna Antosik

Absolwentka studiów na Wydziale Technologii Żywności (kierunek Technologia Żywności i Żywienie człowieka) oraz na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW (Poradnictwo żywieniowe i dietetyczne) w Warszawie. Specjalista w zakresie przetwórstwa żywności oraz poradnictwa żywieniowego i dietetycznego. Ukończone liczne kursy i szkolenia z zakresu technik genetycznych, analizy żywności oraz aspektów praktycznych w poradnictwie dietetycznym. Doradca żywieniowy Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Aktualnie organizator Poradni Dietetyczno - Żywieniowej przy UPH w Siedlcach. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Nauk o Zdrowiu, w Katedrze Dietetyki i Oceny Żywności Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. Członek Senackiej Komisji ds. Jakości Kształcenia.

Prelegent wielu referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz na licznych szkoleniach. Współpracuje z przedszkolami i szkołami w zakresie edukacji żywieniowej. Uczestniczy w realizacji studiów Uniwersytetu Dziecięcego. Corocznie przygotowuje i prowadzi warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania młodzieży w ramach Dni Otwartych Uniwersytetu bądź akcji profilaktyczno – zdrowotnej. Wykładane przedmioty: podstawy dietetyki, podstawy żywienia człowieka, historia dietetyki, gastronomia specjalnego przeznaczenia, catering szpitalny, organizacja usług związanych z poradnictwem żywieniowym, żywienie osób podwyższonego ryzyka, organizacja żywienia zbiorowego.

 

 

Dr Olga Mieloszyk

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w roku 2011 w ramach dwóch specjalizacji: Projektowanie ubioru oraz Projektowanie obuwia i wyrobów ze skór. Stypendystka Escola Superior de Artes e Design w Porto w Portugalii oraz Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie.

Zwyciężczyni  głównych nagród: Art and Fashion Festival w Poznaniu w 2010 roku w kategorii Fashion Illustration oraz Gali Dyplomowej w 2011 roku; otrzymała również nagrody Rektora ASP Łódż, jak również Vivy!Mody, Pomada FASHION  Office, LPP, Rynek Mody, Coats, Wydawnictwo Promedia oraz w 2012 roku  - Faces of Design Berlin.

Projektuje ubiór,  zajmuje się rysunkiem mody, a obie wartości spotyka ze sobą tworząc autorskie nadruki. Wzorami pokrywa skóry, tkaniny oraz tworzy własne propozycje przestrzennych materiałów.

 

Paulina Brzuchnalska

Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie oraz studiów podyplomowych na kierunkach Społecznie Odpowiedzialny Biznes, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi z Elementami Coachingu Menadżerskiego oraz Technologie Multimedialne i Grafika Komputerowa w Przedsiębiorstwie. Z wykształcenia politolog, zawodowo związana z branżą e-commerce w sektorze odzieżowym.  W Viamoda prowadzi ćwiczenia z zakresu nowych form komunikacji.

 

 

Dorota Stępniak

Kurator i manager wydarzeń w sektorze przemysłów kreatywnych.
Pomysłodawca, manager i kurator Międzynarodowego Festiwalu Łódź Design (2007, 2008, 2009, 2010), kierownik operacyjny FashionPhilosophy Fashion Week Poland (2010 - 2014), project manager Międzynarodowego Festiwalu Fotografii - Fotofestiwal (2003 - 2010) oraz Łódź Biennale (2006). Kurator i manager konferencji Design Space - przestrzeń do rozmowy (2011). Międzynarodowy ekspert w projekcie Made in CEE w Budapeszcie (2014). Autorka projektu O!to Design - spotkanie z polskim designem (2009-2010). Kuratorka wystaw (min. cykl wystaw “Obecność” 2012 oraz Contemporary Polish Design Exhibition dla Designer`s Open Festival w Lipsku, 2010); juror licznych konkursów, dziennikarka, autorka tekstów, moderator konferencji kreatywnych. 
Wykładowca w VIAMODA Szkole Wyższej w Warszawie.

 

 

Adam Chowański

Dyplomowany kreator wizerunku, absolwent Professional School of Style, uczestnik prestiżowych warsztatów Fashion Project. Już od ponad siedmiu lat czuwa nad stylem klientów indywidualnych. Współpracuje w charakterze stylisty przy produkcjach reklamowych, pokazach mody oraz metamorfozach. Autor licznych publikacji tematycznych zarówno w prasie, jak i w internecie. Oficjalny stylista i personal shopper Galerii Mokotów. Trener wizerunku w firmie szkoleniowo-doradczej Prodialog. Twórca Akademii Stylu, w ramach której prowadzi autorskie warsztaty dla firm i osób prywatnych oraz kursy zawodowe dla przyszłych osobistych stylistów i personal shopperów.

 

 

 

 

 

Joanna Samborska

Z wykształcenia politolog. Marketing polityczny bez żalu porzuciła dla mody, z którą związała życie zawodowe. Specjalista marketingu i PR branży modowej, projektant, producent sesji zdjęciowych.  W portfelu marek dla których pracowała znajdują się między innymi: Deni Cler, Vistula, Wólczanka, W.Kruk, Galeria Centrum, MJ Monika Jaruzelska. Odpowiadała za realizację strategii marketingowej i PR powyższych marek, współpracowała z redakcjami, showroomami i stylistami, wprowadzała produkty na rynek. Aktualnie projektuje damską kolekcję dla marki Próchnik, stylizuje sesje zdjęciowe i pokazy mody. Fotograf z pasji i zamiłowania, specjalizuje się w zdjęciach reportażowych i backstage.

 

 

Anna Tobera

Absolwentka Politechniki Łódzkiej Wydziału Włókienniczego. Zdobyła wieloletnie doświadczenie zawodowe kierując produkcją  w renomowanych firmach odzieżowych Wólczanka, Chantelle. Posiada certyfikat ukończenia seminarium - Zarządzanie  Danymi  „POLSKA  REFA”. Jest praktykiem  z doświadczeniem w obszarze szkolenia osób zarządzających  produkcją szczególnie skutecznym w  reorganizacji linii produkcyjnych, kształtowaniu prawidłowej komunikacji procesów produkcyjnych oraz prowadzeniu projektów związanych z poprawą wydajności i jakości pracy. Jest autorką nowatorskich metod zarządzania w produkcji, które wdraża w przedsiębiorstwach od ponad 10 lat prowadząc firmę           AT CONSULTING.

 

 

Mgr Nataliya Bublyk

Współpracuje z VIAMODA Szkołą Wyższą od jej założenia. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Wyższą Przemysłu Lekkiego we Lwowie. Kontynuowała naukę w Lwowskim Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki, na kierunku ekonomia międzynarodowa, gdzie zdobyła stopień magistra. Swoją wieloletnią i bogatą wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie w praktycznym funkcjonowaniu firm konfekcyjnych na rynku krajowym i zagranicznym, (współpraca z Chinami, Rosją, Białorusią, Ukrainą, Niemcami, Danią, Francją, Holandią) fachowo przekazuje studentom w ramach zajęć w Pracowni Realizacji Wzorów. Opracowała autorską koncepcję zajęć praktycznych i prowadzi cykl oryginalnych zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku Wzornictwo, specjalność Projektowanie ubiorów i zarządzanie technologią. Uczy studentów zasad dobrego krawiectwa od podstaw, tworzy razem z nimi ich autorskie kolekcje na pokazy, konkursy, projekty dyplomowe. Swoją pracą, z zaangażowaniem i pasją inwestuje zdobyte doświadczenie zawodowe w proces kształcenia polskich profesjonalistów, świadomych teoretycznych i praktycznych aspektów funkcjonowania branży mody, dysponujących wiedzą, kwalifikacjami i umiejętnościami poszukiwanymi przez pracodawców krajowych i zagranicznych.

 

 

Joanna Walisiak-Jankowska

Scenograf. Kostiumograf. Artysta wizualny. Pedagog. Zajmuje się wystawiennictwem, malarstwem i obrazowaniem alternatywnym. W dziedzinie scenografii w dorobku liczy ponad 20 realizacji scenograficznych i kostiumowych. Jedne z ostatnich to scenografia i kostiumy do spektaklu „Zimniej niż tu” Laury Wade w reżyserii Aniki Idczak w Teatrze Ochoty w Warszawie, scenografia i kostiumy do spektaklu „Spowiedź masochisty” R. Sikory w reżyserii Anny Turowiec w Teatrze Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Płocku. Kostiumy do spektakli w reżyserii Igora Gorzkowskiego „Dobry wojak Szwejk” Jaroslava Haszka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, „Księżycowy chłopiec” Raymonda Quineau w Teatrze Soho w Warszawie oraz „Kometa nad Doliną Muminków” w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Scenografia i kostiumy do spektaklu „Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” w reżyserii Karoliny Kowalczyk w warszawskim Teatrze Soho. Obecnie doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Wydziału Scenografii w Pracowni Scenografii Teatralnej i Operowej dr hab. P. Dobrzyckiego prof. ASP. Absolwentka studiów doktoranckich Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno -Artystycznego w Kaliszu. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. zw. Andrzeja Niekrasza. Nagroda Rektora UAM w poznaniu za „Portret M”. W dorobku liczy ponad 50 wystaw zbiorowych i indywidualnych. Opiekun Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Twórczość plastyczna inspirowana muzyka dawną” przy Kaliskim Stowarzyszeniu Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum.

 


WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA   G O Ś C I E  Z A G R A N I C Z N I

 

Olga Nieścier

Projektant, artysta, wykładowca. Mieszka i pracuje w Toskanii we Włoszech. Jest absolwentką międzynarodowych studiów podyplomowych z projektowania ubioru w Instytucie Polimoda we Florencji. Pracuje jako konsultant i projektant m.in. dla: Giorgio Armani, Fratelli Rossetti, Burberry. Zajmuje się badaniem trendów i ich aplikacją w projektowaniu ubioru. Jako wykładowca i konsultant aktywnie współtworzy florencki POLIMODA International Institute of Fashion Design & Marketing w obszarach dydaktyki projektowania mody i prognozowania tendencji. Stale współpracuje z IED InstitutoEuropeo di Design, wydziałem florenckim. Jest także współtwórcą innowacyjnego programu studiów wyższych VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie.

 

 

 

 

Marlena Woolford

Praktyk zarządzania i biznesu w dziedzinie mody. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego Luigi Bocconi w Mediolanie na kierunku „Strategiczne zarządzanie firmami z branży modowej”, Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, magister Międzynarodowego Zarządzania CEMS (Comunity of European Management Schools). W ostatnich latach Regional Manager Central &Eastern Europe londyńskiego WGSN – najbardziej wpływowej firmie zajmującej się prognozowaniem trendów i analizą światowych rynków mody. Jej praca była związana zarówno z biznesem jak i współpracą ze specjalistami zajmującymi się różnymi aspektami mody od prognozowania trendów, analizy konsumentów przez analizy targów, ulicy, mediów modowych, tygodni mody, biznesu mody, sklepów, sprzedaży online we wszystkich rodzajach asortymentu w branży modowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. dr hab. Mariusz Łukawski

Profesor sztuk plastycznych. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie w późniejszym czasie prowadził pracownie: Fotografii, Podstaw Projektowania Graficznego, Grafiki Wydawniczej, a od 2008 roku prowadzi Pracownię Projektowania Plakatu  i wykłady z historii designu XX w. W latach 1976-82 wraz ze Z. Dłubakiem, J. Kudajem i M. Woźnicą działał w grupie artystycznej organizującej wystawy i sympozja poświęcone awangardzie plastycznej lat 70-tych XX wieku "Seminarium Warszawskie". Współpracował z Muzeum Sztuki oraz Miejską Galerią Sztuki w Łodzi. Dla tych instytucji wykonał projekty katalogów i plakatów do kilkudziesięciu wystaw. Od 2012 roku jest również pedagogiem w VIAMODA Szkole Wyższej w Warszawie prowadząc wykłady z projektowania graficznego i kompozycji. 

 

 

Aleksandra Maciejewicz

Współzałożycielka firmy LAWMORE, aplikantka rzecznikowska i członek Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, absolwentka PS Prawa Własności Intelektualnej (UW). Wykłada prawo własności intelektualnej na uczelniach w Warszawie i Gdańsku. Mentorka w programach akceleracyjnych i inkubatorach przedsiębiorczości. Specjalistka z zakresu zarządzania własnością intelektualną, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony prawa własności przemysłowej i prawa autorskiego. Doradza przedstawicielom przemysłów kreatywnych, naukowcom i startupom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr Kamil Zaleski

Urodził się w Lublinie. Ukończył Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a następnie obronił prace doktorską na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką artystyczną i projektową. Brał udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.  Członek ZPAP oraz Otwartej Pracowni, oddział w Lublinie. W VIAMODA prowadzi zajęcia z podstaw rysunku. 

 

Prof. Irmina Aksamitowska -  Szadkowska

Projektant obuwia i odzieży, profesor zwyczajny ASP w Łodzi. Promotor  doktoratów oraz wielu prac magisterskich i licencjackich z obszaru projektowania odzieży i obuwia, z których niektóre zdobywały nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach; członkini jury konkursów modowych, ekspert branżowy Instytutu Wzornictwa Przemysłowego; dydaktyk i praktykujący projektant.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mgr Zdzisława Świniarska

Absolwentka Szkoły Projektowania i Reklamy w Łodzi, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Projektowania Ubioru. Doktorantka Doktoranckich Studiów Środowiskowych  Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Laureatka licznych konkursów artystycznych ( m.in. Nagrodą Rektora ASP w Łodzi za najlepszy kolekcję dyplomową, główną nagrodą w konkursie „Złota Nitka”, wyróżnieniem mediów w konkursie „Złota Nitka”, główną nagrodą podczas „ Gali Dyplomowej”, główna nagroda kwartalnika MODA TOP za kolekcję dla osób puszystych.
Od wielu lat zajmuje się modą, pracuje dla firm odzieżowych, zajmuje się m.in. projektowaniem odzieży dziecięcej (marka 5-10-15) i bielizny. Jej kolekcje były pokazywane w Polsce, Chinach, Niemczech, Czechach, Rosji, na Łotwie i Słowacji. Jest współzałożycielką i projektantką marki MOOD.

Równolegle zajmuje się też pracą dydaktyczną. Jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Studia Niestacjonarne, VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania i konstrukcji ubioru.

 

Robert Kostka-Zawadzki

Socjolog, badacz, trend watcher. Zajmuje się nowymi metodami badań rynkowych i społecznych, nowymi technikami analizy danych, a także badaniami nad marką, strategiami komunikacyjnymi związanymi z budowaniem wizerunku marki, tematyką związaną z rynkiem mediów, innowacjami i sposobami wprowadzania nowych produktów i usług na rynek. W dossier współpraca m.in z agencjami Millward Brown, Max Weber, domem mediowym Starcom, Działem Badań i Analiz Rynku Agora S.A., Centrum Opinii Społecznej. Autor bloga śledzącego trendy w kulturze, modzie, designie „Trend Scout”.

 

Elwira Krupa

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacz, lektor języka angielskiego i wykładowca akademicki. Ukończyła anglistykę, polonistykę, podyplomowe studia amerykanistyczne w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW oraz studia glottodydaktyczne w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW.

Od początku pracy zawodowej jako wykładowca języka angielskiego związana jest z szkołami i uczelniami o profilu artystycznym, dla których zajęcia prowadzi w oparciu o autorski program nauczania języka angielskiego zawodowego (English for Specific Purposes). Specjalizuje się w nauczaniu języka branżowego w sektorze mody, współpracuje jako tłumacz z magazynami modowymi i portalami, prowadzi warsztaty języka branżowego i szkolenia w firmach odzieżowych.

 

Izabela Rzońca - Pytlak

Specjalistka od profesjonalnych systemów CAD/CAM (Computer Aided Design/Manufacturing) dla branży mody. Przez wiele lat szkoleniowiec światowego lidera w dziedzinie programów komputerowych francuskiej firmy LECTRA SYSTEMES. Inżynier o specjalności dziewiarstwo.

 

 

 

 

 

 

 

Oliwia Gede-Niewiadomska

Dyrektor artystyczna, grafik, kulturoznawca. Absolwentka wydziału grafiki Milwaukee, USA; kulturoznawca Warszawa, UW oraz absolwentka Gender Studies Warszawa, ISNS. Dyrektor Artystyczna w agencjach reklamowych między innymi: Leo Burnett, Saatchi&Saatchi, LoweLintasGGk. 2004 – 2012 zastępca Dyrektor Artystycznej wydawnictwa Edipresse. Od 2011 roku w roli Dyrektora Kreatywnego, pracuje nad tworzeniem koncepcji platformy i magazynu kulturalno-kulinarnego Kukbuk.

 

Jan Babczyszyn

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, animator kultury, współzałożyciel pierwszej poznańskiej komercyjnej stacji radiowej, krytyk kulinarny, jeden z twórców Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu oraz konkursu Polska Nalewka Roku.

 

 

 

 

 

 

 

Dominika Hoppe

Osoba niezwykle twórcza, pasjonatka kreatywnych działań w kuchni i biznesie gastronomicznym. Jako grafik zajmuje się projektowaniem dla gastronomii, tworząc wizerunek firm, zaczynając od dress code, poprzez identyfikację wizualną, wnętrze, a na menu kończąc. Jest współautorką konceptu Bułki z Masłem, która  jest kameralną przestrzenią na poznańskich Jeżycach otwartą w 2013 roku i rozwijającą się w błyskawicznym tempie. BzM to tandem kreatywny, w którego skład wchodzą Dominika Hoppe i Tomasz Seidler. Jest to ciekawy przykład synergii projektowania, gotowania i doradztwa kulinarnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Karolina Gadzimska

Niezależny doradca ds. strategii, marketingu i PR marek z branży mody i dóbr luksusowych. Do niedawna Dyrektor Marketingu & PR w La Mania – wiodącej polskiej marce modowej o międzynarodowych ambicjach. Obecnie prowadzi warsztaty z Zarządzania Marką w Branży Modowej organizowane przez Fashion PR Talks. Autor publikacji z zarządzania marką luksusową w magazynie Art.&Business oraz na portalu Fashion PR Talks. Absolwentka Międzynarodowego Uniwersytetu w Monako (IUM) na kierunku Zarządzanie Markami Luksusowymi ze specjalizacja? w modzie. Podczas studiów przeprowadziła analizę rynków europejskich dla marek Bottega Veneta oraz Loro Piana. W 2012 roku prowadziła gościnne wykłady w warszawskiej szkole wyższej VIAMODA. W 2014 roku wzięła udział w debacie organizowanej przez magazyn ELLE z okazji premiery filmu „Scatter My Ashes at Bergdorf's“ podczas festiwalu filmów dokumentalnych Planete+ DOC FILM FESTIVAL w Warszawie.

 

Marian Panasiewicz

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, specjalista od technologii żywności, inżynierii i maszyn spożywczych, wieloletni wykładowca, ekspert w zakresie: inżynierii żywności, budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń spożywczych, technik i technologii przetwórstwa surowców pochodzenia roślinnego, technik, technologii i systemów jakości przetwórstwa surowców pochodzenia zwierzęcego, inżynierii środowiska, technik i technologii gastronomicznych.

 

Jacek Mazur

Doktor hab. inż.; ekspert w zakresie: inżynierii żywności, techniki i technologii przetwórstwa surowców pochodzenia zwierzęcego, budowy i eksploatacja maszyn i urządzeń spożywczych oraz automatyki, pomiarów i kontroli w procesach przetwórstwa spożywczego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr Iwo Zmyślony

Krytyk sztuki i metodolog, autor kilkunastu publikacji naukowych oraz blisko stu esejów, wywiadów i recenzji. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg i Katholieke Universiteit Leuven. Tytuł doktora uzyskał na podstawie pracy o pozawerbalnych wymiarach poznania i wiedzy (tacit knowledge). Stypendysta programów GFPS, DAAD, MNiSW, NCN i Młoda Polska. Współpracuje z „Dwutygodnikiem” i „Kulturą Liberalną”. Wykładowca Uniwersytetu Otwartego UW i School of Form w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr Krystyna Stepczyńska-Szymczak

Pracując w Katedrze Botaniki i Ekologii Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy, przez ponad 30 lat przekazywała studentom wiedzę botaniczną i uświadamiała im, jak często bezwiednie chodzą po… jedzeniu.   Obecnie specjalizuje się w dziedzinie, którą sama nazwała „botanika kulinarna” i w ramach autorskiego projektu Akademia Natura, prowadzi  wykłady w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, wykłady i  warsztaty w terenie dla Slow Food  Convivium w Grucznie,   Miejskiego Centrum Kultury  w Bydgoszczy, Trendy Chef w Bydgoszczy, dla licznych restauracji w kraju. Podczas zajęć  praktycznych, przybliża uczestnikom   dzikie rośliny jadalne. Te znane jak i te zapomniane czy wzgardzane. Pokazuje jak wiele roślin można wykorzystać do tworzenia „dzikich” smakowitych i pięknych potraw. Jak dzięki nim, można pomóc sobie przy wielu dolegliwościach i to w sposób skuteczny, a jednocześnie bezpieczny i niedrogi!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paweł Zakrzewski

Ekspert oraz autoryzowany instruktor oprogramowania firmy Adobe. Autor kilku książek z dziedziny grafiki komputerowej, tworzenia stron i animacji HTML5, a także nowoczesnych technik multimedialnych. Na co dzień freelancer i szkoleniowiec, który w ciągu niemal 20 lat na rynku pracował z wieloma polskimi firmami i instytucjami. Entuzjasta sportów długodystansowych, a także gitarzysta. Prowadzi ćwiczenia z programu Technologia informacyjna, czyli podstaw wykorzystania programów graficznych Adobe w zakresie projektowania (nie tylko) ubiorów i elementów identyfikacji wizualnej.

 

 

 

 

 

 

Dr Piotr Kaczmarek-Kurczak

Wieloletni pracownik Akademii Leona Koźmińskiego, najpierw w Katedrze Zarządzania a obecnie w Centrum Przedsiębiorczości i Katedrze Przedsiębiorczości. Zajmuje się kilkoma obszarami: jako badacz koncentruje się na procesie przedsiębiorczym, czyli odkrywaniu okazji biznesowych i sposobach ich wykorzystania. Jako doradca i konsultant zajmuje się głównie innowacją i zarządzanie zmianą, działa na styku obszaru biznesu i IT (procesy biznesowe, rozwój kapitału ludzkiego, prace badawczo-rozwojowe, nowe produkty). Ekspert, doradca i trener w projektach Warszawa Stolicą Ambitnego Biznesu, Stołeczne Forum Przedsiębiorczości, Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych, M-House, Market Basket, Inventorum, Akademia Młodego Menedżera, Innowator Mazowsza i wiele innych. Wspomagał rozwój m. in. Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii, klastra technologii medycznych MedSIlesia, Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA, Centrum Kreatywności TARGOWA itd.

Autor publikacji z dziedziny zarządzania i przedsiębiorczości w dodatku JA-MY-ONI czasopisma POLITYKA, w pismach "Problemy zarządzania" i "JMBA.CE" oraz publikacji zagranicznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mgr Magdalena Szaniawska

Od ponad 13 lat związana z branżą handlową w segmencie Fashion. Swoją karierę zawodową zaczynała jako asystent sprzedaży w butikach, była również Dyrektorem Handlowym, a finalnie współwłaścicielką własnej Agencji sprzedażowej w Polsce. Wieloetapowość pracy pozwoliła jej, jak sama to określa: „na dogłębne zrozumienie potrzeb i poszerzanie wiedzy w każdym aspekcie…”. Specjalistka od budowania relacji między marką a konsumentem, ogromną wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie wykorzystuje w odniesieniu do kreowania i analizy umów handlowych, a także reguł rządzących branżą mody od strony formalnej.

Przez wiele lat pracowała dla: Giorgio Armani, Versace, Pierre Balmain, Karl Lagerfeld, Colmar Originals.

Obecnie rozwija własną Agencję Mody, skupiając się na wprowadzaniu najlepszych marek zagranicznych na rynek Polski, eksportując marki polskie na rynki globalne. Swoim studentom chce przekazać jak najwięcej informacji oraz wiedzy o tym, jak odnieść sukces w branży Fashion.