Awangardowe kreacje Iris van Herpen,  już  w październiku zagoszczą w Galerii na DziedzińcuStarym Browarze w Poznaniu. Wystawa zatytułowana „Alchemic Couture”  przybliżać będzie  wizjonerski interdyscyplinarny proces twórczy projektantki, w którym przeplatają się innowacje i rzemiosło.

„Alchemic Couture”

Wystawa obejmować będzie wiele lat pracy Iris van Herpen, jej poszukiwania artystyczne i technologiczne, w tym kluczowe kolaboracje, które na przestrzeni lat przyczyniły się do przekształcenia krajobrazu Couture.

Kurator Wojtek Piotr Onak podkreśla, że tytuł wystawy „Alchemic Couture” zgodnie z wizją Iris van Herpen podkreśla transformacyjną siłę mody.

Na skrzyżowaniu sztuki, mody i nauki

Zainteresowanie Iris van Herpen światem materialnym i niematerialnym skłoniło artystkę do wykorzystania technologii do badania elementów i niewidzialnych sił, które kształtują naszą fizyczną rzeczywistość. Pragnienie projektantki, by rzucić wyzwanie zmieniającej się naturze percepcji człowieka, jest napędzane chęcią zrozumienia tajemnic natury i determinacją by nieustannie je odkrywać.

Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu podejściu, współpracując z artystami, architektami i naukowcami, wzbogaca swoją wiedzę, łącząc drukowanie 3D, produkcję cyfrową, procesy chemiczne i elektryczne w tworzeniu kolekcji. Ze względu na swoje głębokie zainteresowanie nowymi technologiami, biologią i sztuką, Iris van Herpen przenosi modę na niezbadane obszary.

Wystawa szczególnie podkreśla nieustającą współpracę Iris van Herpen i Philipa Beesleya, która odzwierciedla ich wspólną pasję do konstrukcji architektonicznych, a także ich nieustępliwą eksplorację materii - jej granic i kompozycji.

Projektantka zapowiedziała swój udział w wernisażu, który otworzy tę wyjątkową wystawę w Starym Browarze już 16 października 2020 .

Iris van Herpen

Iris van Herpen postrzega Haute Couture jako język transformacji  i interdyscyplinarny byt wyłaniający się z przestrzeni, w której przeplatają się innowacje oraz rzemiosło. Symbiotyczne relacje występujące w zawiłej sieci natury, niewidzialne siły, które budują wzorce architektoniczne, oraz taniec hybrydowy, konfrontujący ciało i umysł - są  zagadnieniami kształtującymi wizjonerski proces twórczy projektantki.

Przekraczając granice branży, wyzwalając się z poczucia ograniczeń, Van Herpen jest znana z łączenia nowych technologii, takich jak druk 3D lub cięcie laserowe, z delikatnymi pracami ręcznymi Haute Couture, takimi jak haftowanie lub drapowanie. Dzięki przemyślanym kolaboracjom Iris van Herpen dąży do zrównoważonego podejścia, które  realizuje w swoich luksusowych kreacjach. Celebrując kobiecość, Van Herpen uważnie obserwuje swoją klientelę. Jej kolekcje  inspirowane są  także  muzami takimi jak Cate Blanchett, Tilda Swinton czy Naomi Campbell.

Od stycznia 2011,  Van Herpen regularnie prezentuje swoje  kreacje podczas Paryskiego Tygodnia Haute Couture,  każdorazowo  zaskakując nowatorską   formą  komunikacji swoich awangardowych projektów.  Związana z tańcem,  zainspirowana  baletem klasycznym projektantka rozważa ruch jako metamorficzną siłę, która w połączeniu z modą może rozszerzyć formę ludzkiego ciała - rzeźbiąc niepowtarzalne sylwetki lub odzwierciedlając sposób poruszania się.

Źródło: Informacje zaczerpnięte z materiałów udostępnionych przez Organizatora.

I. OCENA POLSKIEJ KOMISJI AKREDYTACYJNEJ

Zespół Oceniający Polskiej Komisji Akredytacyjnej wysoko ocenił proces kształcenia w VIAMODA Szkole Wyższej i potwierdził, że koncepcja programu studiów jest spójna, komplementarna i efektywna.

Polska Komisja Akredytacyjna przesłała władzom akademickim VIAMODA Szkoły Wyższej raport z wizytacji, zawierający oceny i opinie programów studiów, ich realizacji, form i metod kształcenia, praktyk zawodowych, procesów dyplomowania oraz innych czynników mających wpływ na jakość kształcenia.

W Raporcie czytamy między innymi, że „Konstrukcja programu oparta jest na oryginalnych, autorskich podstawach, wynikających z silnego związku jego twórców z realnym rynkiem mody i jest specyficzną propozycją wśród ofert uczelni o podobnym profilu kształcenia”.

„(…) Stworzenie unikatowego i autorskiego programu kształcenia wpisuje się w nowe trendy i potrzeby współczesnego świata, uwzględniając postęp w obszarach działalności zawodowej i gospodarczej oraz jest zorientowane na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego (…). Profil absolwenta to poszukiwany na rynku pracy kreatywny specjalista, któremu w trakcie studiów umożliwia się odbywanie praktyk i staży krajowych oraz zagranicznych w firmach – liderach branży funkcjonujących na polskim oraz europejskim rynku z zakresu szeroko pojętego projektowania i sprzedaży mody.”

Zespół Oceniający PKA* stwierdził w uzasadnieniu raportu, że: „Koncepcja kształcenia ocenianego kierunku wykazuje ścisły związek z misją i strategią rozwoju Uczelni i w pełni odpowiada celom określonym w strategii Jednostki oraz polityce jakości. Mocnymi jej stronami jest orientacja projakościowa, wyrażona na wiele sposobów (…). Uwzględnienie postępu w dziedzinie sztuki, z której kierunek się wywodzi, skupienie na potrzebach studenta, także w kontekście jego losów jako absolwenta, w powiązaniu z potrzebami otoczenia, w tym z uwzględnieniem przygotowania do aktywności na rynku pracy (…), to niewątpliwie moce filary koncepcji.”

*PKA – Polska Komisja Akredytacyjna.