O STUDIACH

 

Projektowanie dzianin – innowacyjne technologie to jeden z najbardziej obiecujących i przyszłościowych kierunków rozwoju zawodowego w obszarze technologii aplikowanych do branży mody. Wyroby dziane i konfekcjonowane z dzianin metrażowych są obecne jako produkty przemysłu mody w każdej szafie i zastępują odzież, która jeszcze do niedawna była projektowana i produkowana głównie z tkanin. Dzianiny ze względu na swą funkcjonalność i znaczne walory użytkowe są okrzyknięte wyrobami XXI wieku. Duża wydajność maszyn je produkujących czyni te wyroby tańszymi od podobnych wykonanych innymi technologiami. Postęp w oprogramowaniu projektowym oraz sterującym pracą maszyn dziewiarskich daje możliwość produkowania bardzo interesujących wzorniczo form, łącznie ze strukturami bezszwowymi, odpasowanymi, dystansowymi i trójwymiarowymi. Dzianiny kojarzone kiedyś z bielizną, rajstopami i T-shirtem stały się tak popularne, że nawet modne ostatnio męskie, casualowe marynarki, damskie żakiety i płaszcze są projektowane i konfekcjonowane z dzianin. Branża dziewiarska jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się w Polsce obszarem przemysłu mody.

 

Umiejętność zaprojektowania atrakcyjnych wzorniczo dzianin, wyrobów dziewiarskich odpasowanych, wyrobów o podwyższonej funkcjonalności, świadomość cech materiałów dzianych i surowców wykorzystywanych do ich produkcji, umiejętność właściwego uszycia konfekcji z dzianin, to kwalifikacje niezwykle poszukiwane na rynku. Studia te dają dodatkowo możliwość poznania trendów dotyczących wyrobów przemysłu mody wykonanych z dzianin. Pokazują aspekty estetyczne i technologiczne istotne w pracy z tego typu wyrobami. Elementy visual merchandisingu, e-commerce i e-marketingu dają podstawy do sprawnego funkcjonowania na rynku mody, wspomaganego we wszystkich obszarach fachową wiedzą i umiejętnościami.

 

CELE STUDIÓW

Kształcenie specjalistów – projektantów dla przemysłu dziewiarskiego oraz branży mody, fachowców zajmujących się handlem wyrobami dziewiarskimi oraz odzieżą i innymi produktami tekstylnymi wykonanymi z dzianin, uzupełnienie wiedzy technologów, kadry menadżerskiej z branży mody o wiedzę z obszaru innowacyjnych technologii z zakresu projektowania, produkcji i obrotu wyrobami dziewiarskimi.

 

Na rynku jest coraz mniej specjalistów, którzy oprócz fascynacji modą posiadają fachową wiedzę, zwłaszcza z obszaru technologii, materiałoznawstwa włókienniczego, innowacji technologicznych w branży, kierunków rozwoju przemysłu mody. Te studia dają szansę na uzyskanie wiedzy i umiejętności właśnie z zakresu tych poszukiwanych kwalifikacji zawodowych.

 

Cele szczegółowe:

 • poznanie podstawowych technologicznych aspektów, ważnych w procesie projektowania i produkcji wyrobów dzianych
 • nabycie umiejętności wspomaganego komputerowo (CAD) projektowania dzianin
 • uzyskanie wiedzy z obszaru materiałoznawstwa włókienniczego
 • zdobycie umiejętności rozpoznawania nadchodzących trendów w obszarze mody oraz tendencji zmieniających technologicznie i komercyjnie branżę
 • uzyskanie konkretnej wiedzy pozwalającej na właściwą ocenę najnowszych trendów w obszarze mody, walorów estetycznych, funkcjonalnych i jakościowych wyrobów/odzieży dzianej
 • tworzenie portfolio autorskiego, produktu i marki
 • wykorzystywanie technik VM, e-commerce, e-marketingu, PR do budowania pozycji własnej i/lub marki na rynku

 

ADRESACI

 • projektanci mody, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę o aspekty technologiczne
 • właściciele i osoby chcące założyć swoje firmy zajmujące się produkcją, handlem i projektowaniem dzianin oraz wyrobów/odzieży z dzianin
 • kadra kierownicza firm dziewiarskich
 • technolodzy chcący poszerzyć swoją wiedzę o aspekty związane z modą, projektowaniem, trendami
 • nauczyciele szkół kształcących dla branży
 • projektanci mody chcący projektować i produkować własne kolekcje z dzianin
 • handlowcy z branży mody specjalizujący się w wyrobach dzianych

 

WARUNKI UKOŃCZENIA

Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie oceny pozytywnej z egzaminu końcowego, przygotowanie i prezentacja pracy końcowej z zakresu projektowania i/lub realizacji dzianin i wyrobów dzianych lub opracowania koncepcji kolekcji wyrobów dzianych, strategii sprzedażowej dla firmy handlowej funkcjonującej w obszarze kupna – sprzedaży wyrobów dzianych, opracowania koncepcji rozwoju – odnowy wizerunku, oferty produktowej firmy itp.

 

 

 

PARTNER

Partnerem dydaktycznym i opiekunem merytorycznym kierunku jest Katedra Dziewiarstwa Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Jednostka ta dysponuje fachową, doświadczoną kadrą z obszaru technologii dziewiarskich, wieloletnią praktyką w kształceniu specjalistów – technologów dla przemysłu dziewiarskiego. Wyposażona jest w nowoczesne studia projektowe – na miarę XXI wieku oraz najnowocześniejsze maszyny i urządzenia do produkcji dzianin i ich konfekcjonowania. Katedra Dziewiarstwa Politechniki Łódzkiej (PŁ) prowadzi działalność dydaktyczną i naukową oraz kształci specjalistów z zakresu zagadnień dotyczących technologii i budowy dzianin oraz konfekcjonowania wyrobów dziewiarskich.

www.p.lodz.pl