Punkt wyjścia - nim jesteśmy. Małą, czarno-białą kropką, która tocząc się staje się linią, po to, by w końcu zakreślić koło. Stać się najprostszą, ale też najdoskonalszą w swej formie figurą. Figurą bez wyraźnego początku i końca. Jesteśmy kreatorami myśli, idei i rzeczy, których droga nigdy się nie kończy, a zawsze zaczyna. Jesteśmy czarno-biali, kontrastowi, harmonijni, nowocześni, tradycyjni, pełni tajemnicy, otwarci, emocjonalni, opanowani. Poruszamy się po okręgu, który sami stworzyliśmy. Jesteśmy nieskończonością i w niej krążymy w poszukiwaniu inspiracji i ukrytych znaczeń. Wszystko jest za i przed nami. wyrośliśmy z przeszłości – tworzymy przyszłość. My jesteśmy tu i teraz. Byliśmy tam i kiedyś. Będziemy gdzieś i nigdy. Jesteśmy wolni. Kreatywni. Odważni. Każdy inny. Wszyscy równi.

 

VIAMODA upgrade 2018


27. czerwca w warszawskim Och Teatrze odbyła się trzecia Gala Dyplomowa VIAMODA upgrade 2018. Hasłem przewodnim wydarzenia było: „Każdy inny, wszyscy równi”, którego autorką, podobnie jak odczytanego w czasie pokazu manifestu młodych twórców, jest Zofia Owczarczyk (jeszcze studentka uczelni, kończąca w tym roku specjalność Komunikacja w modzie i projektowanie marki). Produkcji i organizacji Gali podjęli się studenci i pracownicy uczelni, sięgając, już tradycyjnie, po pomoc reżysera pokazu Macieja Majznera. Mistrzowsko połączona muzyka, dźwięk i obraz dały dynamiczny, nowoczesny przekaz – jesteśmy kreatywni, różni, spójni w poważnym i pełnym pasji traktowaniu mody. Wieczór prowadziła Aneta Mazurek, absolwentka studiów podyplomowych Zarządzanie w branży mody, prowadzonych przez VIAMODA i Akademię Leona Koźmińskiego.

Głównym punktem programu była oczywiście prezentacja mini kolekcji tegorocznych absolwentów uczelni. Każdy z młodych projektantów pokazał po sześć autorskich sylwetek, które były częścią szerszej koncepcji i stanowiły rozwiązanie projektowe tematu pracy licencjackiej, osadzonego głęboko w kontekście współczesnej sztuki, kultury i designu. Tegoroczni absolwenci przedstawili ogromną różnorodność pomysłów, tematów i stylów prezentowanych kolekcji: od konceptualnych, poprzez streetwear, aż po kolekcje ubiorów okazjonalnych i sprzedażowych. Wszyscy wykazali się wysokim poziomem kreatywności, wrażliwością estetyczną, wiedzą i umiejętnościami technologicznymi, które pozwoliły im na realizację swoich pomysłów projektowych. Podczas Gali zaprezentowano piętnaście kolekcji dyplomowych autorstwa studentów VIAMODA, tworzących jedną, spójną koncepcję artystyczną.

 

K O L E K C J E    Z A P R E Z E N T O W A L I:

 

 

 

KRYSTYNA HANNON

Kobieta pewna siebie? Zdecydowanie tak! Ekskluzywna, minimalistyczna, ubrana w niezależność, impulsywna, kochająca, kochana. Umiejętnie dobiera stylizacje i dostosowuje je precyzyjnie do dnia i humoru. Bierze w tej kwestii pod uwagę tylko siebie i własne odczucia. Celebruje siebie i jest absolutnie zakochana w tym, co ją otacza i co starannie wokół siebie kreuje. Nie istnieją dla niej sytuacje niezręczne lub nieodpowiednie momenty. Czy dzisiaj jest moment odpowiedni na taki styl? Od dzisiaj nie ma dnia nieodpowiedniego na sex, pewność siebie i wolność decyzji dalekiej od stereotypów! Taka jest moja filozofia jako projektantki, takie będą moje kolekcje i propozycje dla WAS!

 

 

 

 

SANDRA DĄBROWSKA

W projektowaniu szukam równowagi pomiędzy odpowiadaniem na potrzeby rynku, a troską o środowisko naturalne. Ważny dla mnie jest również aspekt użyteczności odzieży i jej dodatkowe funkcjonalności. Odpowiedzialnego projektowania i myślenia o całym cyklu „życia” produktu, nauczyłam się w VIAMODA oraz w The Swedish School of Textiles w ramach programu ERASMUS+. Zrozumiałam tam fenomen skandynawskiego designu i stosunek Szwedów do projektowania, otaczających ich przedmiotów oraz środowiska. Ja również chciałabym tworzyć odpowiedzialne kolekcje dla „realnego świata”.

 

 

 

 

MILLKA LEWANDOWSKA

Jestem wielką marzycielką. Marzyłam o domu z ogrodem i o podróży po Stanach. Dom się buduje, a z pobytu w Waszyngtonie przywiozłam dyplom fotografa oraz masę doświadczeń. Po powrocie zmieniłam plany i wybrałam VIAMODĘ. Teraz marzę, aby polskie ulice wypełnione były uśmiechniętymi ludźmi, ubranymi w kolorową odzież. Mam artystyczną duszę, a moda to dla mnie środek wyrazu mojej osobowości. Uwielbiam rękodzieło oraz kontrastowe zestawienia kolorów i faktur. Dlatego moje ubiory są przede wszystkim dla osób, które nie boją się wyrażać siebie i wyróżniać się spośród tłumu.

 

 

 

 

DOROTA NASIŁOWSKA PACZUSKA

Moda rozumiana jako zmienność trendów, tendencji nie jest moją największą pasją. Zdecydowanie cenię sobie stabilność rzetelnych, branżowych działań. Specjalizuję się w systemach CAD, technologii i konstrukcji odzieży. Ten obszar pracy pozwala mi łączyć kreatywność z wielką, zawodową satysfakcją. Studia w VIAMODA poszerzyły moją wiedzę i pozwoliły mi na pełniejsze i bardziej świadome spojrzenie na branżę i zachodzące w niej zmiany.

 

 

 

 

 

MAGDALENA JAWORSKA

Przed rozpoczęciem nauki w VIAMODA, studiowałam filologię angielską, jednak po krótkim kursie szycia zrozumiałam, że chcę projektować odzież. Umiejętność szycia oraz kilkuletnia nauka projektowania ubioru, połączona z opanowaniem zagadnień technologicznych pozwoliły mi na samodzielną realizację kolekcji dyplomowej.

 

 

 

 

 

 

WIKTORIA BIEGAŃSKA

Spędzałam przy domowej maszynie każdą wolną chwilę. Na początku zaczęłam kupować ubrania w second hand'ach z myślą o przerobieniu ich na coś oryginalnego. Z czasem zaczęłam wyżej stawiać sobie poprzeczkę i wybrałam uczelnię, jaką jest VIAMODA. Zaryzykowałam, posłuchałam swojej intuicji i udało się. W tej chwili jestem w trakcie obrony swojej pracy licencjackiej i mogę szczerze powiedzieć; „nie żałuję” - jestem na dobrej drodze do spełnienia swojego marzenia, jakim jest praca przy tworzeniu kolekcji odzieży.

 

 

 

 

 

AGNIESZKA KULKA

Ukończyłam Liceum Plastyczne ze specjalizacją z reklamy wizualnej. Szukając dalszej drogi edukacyjnej trafiłam na ofertę VIAMODA. Na co dzień współtworzę sklep multibrandowy i pomagam moim klientom odnaleźć swój styl. Interesuję się projektowaniem i konstrukcją odzieży, ale również fotografią, rysunkiem, malarstwem i historią sztuki. Wciąż rozwijam zdobyte już umiejętności. W przyszłości planuję założenie własnej marki.

 

 

 

 

 

ELIZA MATVEEVA

Lubię tworzyć coś niepowtarzalnego, szukać inspiracji w najróżnorodniejszych miejscach. Do moich zainteresowań mogę zaliczyć również fotografię, rysunek, malarstwo i haft. Jako pomysł na życie wybrałam projektowanie odzieży, które ma aspekt użyteczności, a równocześnie wymaga implementacji wciąż nowych pomysłów, idei i inspiracji, ma tysiące możliwości pokazania siebie. Projektant to nie tylko zawód czy pasja, to styl życia!

 

 

 

 

 

DIANA OVCHARENKO

 

 

 

 

 

 

 

 

ZUZANNA VESELÝ

Zawsze realizowałam swoje autorskie projekty artystyczne z zakresu sztuki, mody, fotografii i grafiki komputerowej. Po skończeniu liceum plastycznego rozpoczęłam studia w VIAMODA, gdzie zdobyłam bogatą wiedzę z obszaru projektowania, technologii i budowy wyrobów odzieżowych. Determinacja, wytrwałość i upór w działaniu są niezmiennymi cechami mojego charakteru. Obecnie zajmuję się zawodowo ekspozycją produktów i visual merchandisingiem. W przyszłości chciałabym pracować na stanowisku projektanta lub technologa odzieży i akcesoriów.

 

 

 

 

AGATA KĘPKA

Już jako mała dziewczynka projektowałam ubrania dla swoich lalek. Z biegiem lat nieustannie rozwijałam swoje „modowe” pasje. Gdy nadszedł odpowiedni czas, postanowiłam studiować projektowanie odzieży w VIAMODA. Zdobyłam wykształcenie, które ułatwia mi realizowanie marzeń i autorskich projektów. Moim celem jest założenie marki odzieżowej specjalizującej się w produkowaniu wysokiej jakości ubrań dla kobiet. Dlatego, będąc na drugim roku projektowania rozpoczęłam studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Mam nadzieję, że pasja, ciężka praca i zdobyte wykształcenie pozwolą mi na osiągnięcie sukcesu na trudnym i wymagającym rynku mody.

 

 

 

 

MICHALINA TKOCZ

Moda towarzyszyła mi od czasów, do których sięgam pamięcią. W przyszłości chciałabym się zająć projektowaniem obuwia. Dowolne buty pasują każdemu, bez względu na rozmiar czy wagę! A ja chcę projektować dla wszystkich! Chcę uszczęśliwiać ludzi tym, co robię, a jednocześnie sprawiać radość sobie oraz wnieść trochę światła i koloru do naszej szarej, smutnej, polskiej rzeczywistości. Studia w VIAMODA dały mi ogrom wiedzy i możliwości, bez których nigdy moje dziecięce hobby nie przerodziłoby się w sposób na dorosłe życie.

 

 

 

 

 

ANASTASIIA SOLODOVSKA

Szczególnie lubię pracować z jedwabiem i koronkami, projektując kobiece kreacje. W wieku 15 lat zostałam doradcą wizualnym w LINE DECO STUDIO, a następnie ukończyłam kurs VM i Stylizacji w Academy of style design by Andre TAN. W VIAMODA zdobyłam doświadczenie branżowe odbywając praktyki w pracowni polskiej marki ACEPHALA oraz w domu mody GIO RODRIGUES WEDDING STUDIO w Portugalii (staż ERASMUS+). Obecnie łączę różne zawody: pracuję jako freelancer - projektant i konstruktor odzieży, ilustrator mody, specjalista od VM.

 

 

 

 

 

LIA KIMURA

Projektowanie ubiorów łączę z drugą pasją, jaką jest malarstwo. Próbuję przenieść techniki i formy ekspresji malarskiej na grunt wzornictwa. Pokonywanie ograniczeń narzuconych przez materiały, konstrukcję i wymogi użytkowe okazuje się procesem służącym kreatywności. Staram się również wykorzystać osobiste doświadczenie życia w rodzinie funkcjonującej na styku dwóch odmiennych środowisk kulturowych. Szukam w czasach spędzonych w Japonii inspiracji, ale unikam bezpośredniego kopiowania orientalnych wzorów i rozwiązań.

 

 

 

 

 

GABRIELA STRUZIK

Moda jako trend i ciągła zmiana nigdy nie była bliska memu sercu. Bardziej zależało mi na tym, żeby poprzez ubiór wyrażać siebie i swoje emocje. W odzieży fascynuje mnie niekonwencjonalność, unikatowość, przerysowanie. Proces projektowy jest dla mnie magią pełną sekretów oraz uniesień. Uczy mnie niezwykłej cierpliwości i daje wielkie poczucie dumy po zakończonej ciężkiej pracy. Jest to połączenie pewności obranego kierunku, poczucia odrębności własnej estetyki z ogromem wiedzy technologicznej, którą chłonęłam przez ostatnie lata w VIAMODA.

 

 

 

 

 

Na wybiegu zobaczyliśmy propozycje, głównie dla kobiet, choć nie zabrakło męskiego akcentu w postaci kolekcji streetowej inspirowanej (pod)kulturą więzienną i tatuażem, który pojawił się na odzieży w postaci autorsko przetworzonych printów. Kolekcje prezentowały nurt egzystencjalizmu, konceptualnego futuryzmu, autorskiego eksperymentu, przetworzenia własnych prac graficznych i malarskich oraz twórczości innych na warstwę wizualną ubioru, architektoniczną formę i funkcjonalność odzieży estetycznie wpisanej w najnowsze trendy lub odwołującej się do tradycji designu i sztuki. Mogliśmy oglądać szlachetne rękodzieło wykonane z jedwabiu w tonacjach pasteli, inspirowaną gotykiem kolekcję unikatowych kostiumów, minimalizm zamknięty w surowych formach, wykonanych z ciężkich płaszczowych wełen i grubej dzianiny, architektoniczną dekonstrukcję, styl rock’owy i wreszcie ferię barw w kolekcji inspirowanej formami zoomorficznymi czy w postaci śmiałych wzorów nadruków. Oryginalność każdej kolekcji przejawiała się nie tylko w sylwetkach i detalach ubiorów, ale również w sposobie ekspresji artystycznej każdego z młodych projektantów. W realizacjach można było dostrzec wielość inspiracji, materiałów, stylów, faktur i form. Studenci VIAMODA wykazali się biegłością projektową i zaskoczyli wszystkich różnorodnością prezentowanych kolekcji.

Tradycją Gali Dyplomowej VIAMODA stał się wybór najbardziej wyróżniającej się spośród wszystkich zaprezentowanych kolekcji, którego dokonało wyjątkowe grono osobowości świata mody tworzących Kapitułę upgrade 2018 w składzie:

 • Anna Męczyńska – stylistka, wizażystka i kostiumograf między innymi seriali „Rodzinka.pl” i „Prawo Agaty”, autorka książki „Figura jak z ekranu”;
 • Ranita Sobańska - główna projektantka i dyrektor kreatywna firmy 4F, skutecznie konkurującej na rynku polskim z takimi potentatami jak Nike i Adidas;
 • Dorota Wróblewska – promotor mody i producentka pokazów mody, między innymi Warsaw Fashion Street, wydawca książek z obszaru mody, autorka poczytnego bloga sophisti.pl;
 • Andrzej Foder - doktor sztuki, pedagog, praktykujący projektant ubioru, współpracujący z wieloma firmami odzieżowymi, główny projektant w firmach: Próchnik, Wólczanka, Modesta, PAWO;
 • Tomasz Jacyków – stylista, autor książki O elegancji i obciachu Polek i Polaków,  prezenter programów telewizyjnych  Gwiazdy na dywaniku oraz Jacyków w Twojej szafie
 • Tobiasz Kujawa - bloger, dziennikarz, stylista i konsultant, znany z ciętego języka i bardzo specyficznego poczucia humoru, od kilku lat z powodzeniem łączy modę, satyrę i bezkompromisowy styl pisania na autorskim blogu FreestyleVoguing.com;
 • Filip Połoska – obecnie redaktor naczelny Noizz.pl;  w Gazecie.pl tworzył  satyryczny "Faktoid"; był odpowiedzialny za treści i rozwój formatów redakcyjnych w newsroomie;
 • Walter Prati -  twórca agencji GPoland; od 1993 roku z sukcesem wprowadza na polski rynek monobrandowe salony włoskich marek odzieżowych z sektora premium (obecnie portfolio agencji to prawie 70 marek); odpowiedzialny za strategie i kierunki rozwoju firmy.

 

Jury przyznało to najważniejsze wyróżnienie kolekcji męskich ubiorów streetowych „FOUR PIECE SUITS” Sandrze Dąbrowskiej. Podkreślono świeżość, innowacyjność pomysłu i wpisanie się w nurt uniseksualizmu projektowego oraz zaangażowania społecznego (kolekcja nawiązuje do problemu resocjalizacji byłych więźniów). Nadruki inspirowane tatuażami były możliwe do zrealizowania dzięki współpracy uczelni z firmami Api oraz Epson.

Pomimo iż wydarzenie nie miało charakteru konkursu, to obecni na Gali i współpracujący z Uczelnią Partnerzy postanowili nagrodzić najlepsze ich zdaniem prace.

 • Grupa odzieżowa LPP wyróżniła również kolekcję Sandry Dąbrowskiej
 • Firma Freudenberg Vilene – światowy lider produkcji odzieżowych wkładów klejowych  - przyznała swoją nagrodę Anastazji Solodovskiej za kolekcję „COUTURE MÉLANGE” doceniając szlachetne rękodzieło oraz jakość realizacji
 • Coats Polska – światowy potentat, producent i dystrybutor nici oraz dodatków odzieżowych – wyróżnił konceptualną, kolorową, z oryginalnymi nadrukami kolekcję „RAKUGAKI” Michaliny Tkocz
 • Firma Union Knopf Polska – mistrz designu guzików – przyznała swoje wyróżnienie kolekcji Lia Kimury, która na czarno – białe, architektoniczne formy ubioru przeniosła motywy z własnych obrazów
 • Dorota Wróblewska, reprezentująca Warsaw Fashion Street oraz markę biżuteryjną Pecunia Forget – me – not najlepiej oceniła i zaprosiła do prezentacji na warszawskim pokazie dwie, już nagrodzone wcześniej, zupełnie różne w charakterze kolekcje: Anastazji Solodovskiej i Sandry Dąbrowskiej
 • Organizatorzy międzynarodowego konkursu projektantów Open Europe nagrodzili pokazem na krymskim Fashion Week’u aż trzy kolekcje autorstwa Wiktorii Biegańskiej (kolekcja inspirowana twórczością grupy designerów Memphis Milono), wspomnianą już wcześniej kolekcję Lia Kimury oraz Gabrieli Struzik (kolekcja pełna metafor, dysproporcji, chaosu podkreślającego egzystencjonalne pytania o sens ludzkiego życia, będące inspiracją do jej stworzenia)
 • Multibrandowa agencja włoskich marek GPoland Group uznała za najlepszą i wyróżniła nagrodzoną już przez innych kolekcję Anastazji Solodovskiej
 • Nagroda od Fabryki Porcelany - organizatora imprezy Katowicki Fashion Week - trafiła do Sandry Dąbrowskiej autorki uznanej przez Joury za najlepszą  kolekcję tegorocznej Gali
 • Firma dr Irena Eris – kreator makijażu do całego pokazu - doceniła bardzo kobiecą, wykonaną ze szlachetnych jedwabi, utrzymaną w tonacjach nude i pasteli kolekcję Anastazji Solodovskiej

 

W tym roku, po raz pierwszy, w wyniku głosowania internetowego zostało przyznane wyjątkowe dla każdego projektanta wyróżnienie – nagroda publiczności. W pelebiscycie największą ilość głosów otrzyma kolekcja autorstwa Elizy Matveevej, w ktorej ręce trafiła trzecia statuetka tegorocznej Gali VIAMODA upgrade 2018 - nagroda publiczności. Partnerem konkursu była aplikacja mobilna CLOTIFY- fundator nagrody specjalnej.

 

 

 

G Ł Ó W N Y    P A R T N E R    M E D I A L N Y

 

 

 

P A R T N E R Z Y    M E D I A L N I

 

 

P A R T N E R    S T R A T E G I C Z N Y

 

 

 

P A R T N E R Z Y