Program Erasmus umożliwia odbycie części studiów za granicą, a w okresie wakacji letnich 3-miesięcznych praktyk. W minione niektórzy nasi studenci skorzystali z możliwości, jakie stwarza Erasmus i wyjechali na praktyki. Co dał im ten wyjazd? Czego się nauczyli w trakcie tych trzech miesięcy? Jak wspominają ten czas? Na te i inne pytania odpowiadają w swych relacjach. Zapraszamy do lektury.

Cześć, jestem Mateusz, obecnie studiuję projektowanie na drugim roku w naszej uczelni. W marcu, 2022 roku, zauważyłem w naszej szkole wywieszoną kartkę odnośnie praktyk w start-upie odzieżowym w Lizbonie, prowadzonego przez kobietę z Wielkiej Brytanii, wraz z pomocą jej męża z USA. Zastanawiałem się jakiś czas czy powinienem w ogóle się zgłaszać, skoro jestem „tylko” studentem pierwszego roku, bez doświadczenia w tej branży. Stwierdziłem, że spróbuję. W ten oto sposób po wysłaniu zgłoszenia, dostałem się bezproblemowo, przeprowadziłem parę rozmów przez FaceTime i w ten oto sposób, miałem zabookowany lot na 30 czerwca do Lizbony.

W czasie praktyk pracowaliśmy głównie w dwie osoby, co miało swoje zalety jak i wady. Większość pracy w social mediach spadło na mnie i drugą koleżankę z naszej uczelni, co spowodowało, że musieliśmy się nauczyć sporo nowych rzeczy i szukać wielu inspiracji, aby móc przekazać materiały do naszej prowadzącej.

Przez te 3 miesiące zwiedziłem Lizbonę wzdłuż i wszerz, byłem również w Porto i w Sintrze. W Portugalii jest kompletnie inna kultura, ludzie praktycznie codziennie wychodzą wieczorami, aby spędzać razem czas, miasto ma niesamowity klimat, a także godzinę drogi od niego są niesamowite plaże z dostępem do lodowatego oceanu. Jedyną nauczką jakiej doświadczyłem, a mogę was przed nią ostrzec, jest to, aby dobrze zorientować się odnośnie prawa podatkowego, oraz możliwości pozyskania pracy przed wylotem za granicę. Ja niestety nie spodziewałem się aż takich komplikacji i na numer podatkowy (który jest obowiązkowy od uzyskania pracy w Portugalii) miałem rzekomo czekać od czasu zgłoszenia, tj. lipiec- uwaga- 4 miesiące!

Pomijając ten fakt, uważam, że każdy powinien spróbować wyjazdu z programu Erasmus+. Jest to nasza jedyna szansa na współfinansowany wyjazd za granicę, pozyskiwanie nowych doświadczeń, znajomości i rozwoju osobistego – a chyba na tym nam wszystkim zależy, prawda? 

Lizbona 2022