Kampus

Infrastruktura Uczelni, obok koncepcji programowej i kadry dydaktyków, stanowi bardzo ważny komponent procesu kształcenia! Profil Uczelni i koncepcja programowa oparta o praktykę wymaga odpowiedniego zaplecza dydaktycznego, które pozwala na prowadzenie zajęć typu ćwiczenia, warsztaty projektowe w warunkach zbliżonych do tych istniejących na rynku i w przemyśle mody. W nowoczesnych, estetycznie zaprojektowanych przestrzeniach kampusu VIAMODA wydzielono specjalistyczne laboratoria, sale do prowadzenia ćwiczeń i wykładów oraz przestrzenie pracy wspólnej i oczywiście chillout 🙂

 

Labs

LABORATORIUM TECHNOLOGICZNE

To centrum specjalności projektowanie ubioru oraz powiązanych z nią obszarów kształcenia. Tu realizowane są wszystkie koncepcje projektowe naszych studentów oraz doskonalony jest ich warsztat i umiejętności manualne. Laboratorium wyposażone jest w profesjonalne stanowisko do rozkroju materiałów, stanowiska prasowalnicze, liczne maszyny szyjące uniwersalne i specjalistyczne. W czasie zajęć praktycznych każdy ze studentów samodzielnie realizuje wszystkie zadania, rozpoczynając od nauki profesjonalnego wykonania podstawowych elementów tworzących strukturę odzieży (kieszenie, kołnierze, rękawy itp.), na wykonaniu oryginalnych, konceptualnych pomysłów projektowych kończąc. Do dyspozycji studentów i słuchaczy, oprócz maszyn typu stębnówki, overlocki, maszyny łańcuszkowe, renderki, dziurkarki, podszywarki itp., są również zestawy materiałów i dodatków (m. in. nici, wkłady klejowe, które wykorzystują w czasie realizacji ćwiczeń. 

LABORATORIUM PROJEKTOWANIA, KONSTRUKCJI I MODELOWANIA ODZIEŻY

To duża, dobrze oświetlona przestrzeń, wyposażona w wysokie, dostosowane do konstrukcji i projektowania stoły i krzesła, podstawowe przybory do konstrukcji, sprzęt multimedialny, tablice, stojaki z próbkami materiałów (tkanin, dzianin), aktualizowanych wraz ze zmieniającymi się trendami. W laboratorium znajdują się manekiny krawieckie dla wszystkich uczestników zajęć. Tu studenci pracują nad własnymi projektami, zaznajamiając się z wytycznymi konstrukcji odzieży, przestrzennego i płaskiego modelowania form i szablonów, a także mają możliwość prowadzenia eksperymentów twórczych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, tworzeniem autorskich faktur, pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami z obszaru ubioru tradycyjnego i konceptualnego. 

LABORATORIUM TECHNIK KOMUTEROWYCH 

Wyposażone w wiele stanowisk komputerowych laboratorium oferuje licencjonowane uniwersalne i specjalistyczne oprogramowanie, będące podstawą pracy każdego, współczesnego projektanta mody lub zajmującego się grafiką użytkową i komunikacją wizualną (typografia, logo, ikony, projekty printów, materiałów reklamowych, plakatów i innych komunikatów graficznych), fotografią mody (obróbka zdjęć i tworzenie obrazów ruchomych). Laboratorium wyposażone jest w pakiet programów ADOBE (Photoshop, InDesign, Illustrator) pozwalających łatwo i intuicyjnie tworzyć komunikaty wizualne oraz w profesjonalne programy do projektowania, konstrukcji form, ich modelowania, tworzenia układów kroju oraz symulacji 3D odzieży (m. in. pakiet LECTRA SYSTEMES – programy: KALEDO STYLE, MODARIS, MODARIS 3D FIT, DIAMINO oraz VIDYA 3D – program do symulacji odzieży i projektowania printów w 3D).

VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie jest uczelnią partnerską firmy LECTRA SYSTEMES – światowego lidera w zakresie produkcji i sprzedaży specjalistycznych programów CAD/CAM dla branży mody.

LABORATORIUM FOTOGRAFICZNE

To miejsce, gdzie rzeczywistość projektowa łączy się z magią obrazu. W tej przestrzeni studenci mają możliwość poznania tajników fotografii mody oraz video. Uczą się procesu produkcji sesji zdjęciowych wizerunkowych i packshotowych na potrzeby marek odzieżowych, począwszy od wyboru modeli, przygotowania stylizacji, poprzez proces shootingu, a skończywszy na post-produkcji zdjęć wybranych do komunikacji czy publikacji. 

Laboratorium fotograficzne wyposażone zostało w niezbędny sprzęt fotograficzny i oświetleniowy oraz w system mocowania teł. Dzięki możliwości aranżacji przestrzeni Studenci z powodzeniem mogą realizować zarówno sesje wizerunkowe, lookbokowe, jak i packshotowe.

Hubs

Przestrzenie edukacyjne VIAMODA dostępne są dla studentów także poza realizowanymi godzinami dydaktycznymi, dzięki czemu mają oni możliwość zdobywania dodatkowych umiejętności poprzez praktyczne autodoskonalenie warsztatu projektowego i realizacyjnego. 

Audytoria

Dobrze doświetlone, przestronne, estetycznie zaprojektowane i funkcjonalnie wyposażone przestrzenie sal wykładowych i projektowych z miejscami siedzącymi lub stołami projektowymi dla wszystkich studentów i słuchaczy. Zaopatrzone w standardowy sprzęt multimedialny, tablice i inne sprzęty i pomoce dydaktyczne wynikające ze specyfiki zajęć.

Biblioteka

Biblioteka VIAMODA Szkoły Wyższej zapewnia dostęp do polskich oraz zagranicznych publikacji z obszaru mody, designu i fotografii mody. W księgozbiorze znajdują się zarówno książki aktualne, jak i archiwalne czasopisma oraz publikacje popularno-naukowe z powyższych obszarów.

Tym, którzy lubią pracować w ciszy i spokoju, biblioteka zapewnia miejsce do pracy oraz stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu.

Z biblioteki mogą korzystać aktualni studenci i słuchacze za okazaniem legitymacji studenckiej, jak i absolwenci.