Erasmus+
Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską.
Erasmus+ dotyczy nie tylko wyjazdów dla studentów uczelni wyższych, ale obejmuje też wyjazdy kadry akademickiej, szkolenia i kursy dla nauczycieli, czy wyjazdy na praktyki dla uczniów szkół branżowych. Mobilność studentów nadzorowana jest przez Narodową Agencję programu Erasmus+, którą w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Informacje ogólne
1. Żeby wyjechać, trzeba być aktywnym studentem studiów I, II lub III stopnia, nie można być na urlopie dziekańskim.
2. Rekrutacja następuje przez uczelnię macierzystą.
To uczelnia, a właściwie Biuro Współpracy Międzynarodowej, odpowiada za proces rekrutacji zarówno na studia jak i praktyki. Dzieje się tak ze względu na uznawalność przedmiotów i praktyk na poczet punktów ECTS i osiągnięć studentów podczas studiów. Uczelnia macierzysta jest uczelnią wysyłającą, a więc współodpowiedzialną za efekty kształcenia za granicą.
3. Czas wyjazdów
Każdy student ma w praktyce do dyspozycji 12 miesięcy na wyjazd na studia i praktyki łącznie, podczas jednego cyklu studiów. Czyli np. na studiach licencjackich można spędzić 10 miesięcy studiując na uczelni zagranicznej, co oznacza, że studentowi zostają 2 miesiące z kapitału wyjazdowego do wykorzystania, więc może wyjechać jeszcze na 2 miesiące praktyk. Można też wyjeżdżać w każde wakacje na praktyki, wykorzystując 2-3 miesiące z kapitału. Student może wyjeżdżać dowolną liczbę razy, spełniając inne wymagania założone przez Agencję Narodową oraz uczelnię, nie przekraczając kapitału wyjazdowego. Przy rozpoczęciu kolejnych studiów, np. studiów magisterskich, studentowi ponownie przyznawany jest kapitał wyjazdowy w wysokości 12 miesięcy. Wyjątek stanowią jednolite studia magisterskie, dla których kapitał wyjazdowy wynosi 24 miesiące łącznie.
4. Gdzie można wyjechać?
Można wyjechać do 27 krajów Unii Europejskiej, do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.
5. Terminy rekrutacji
Każda uczelnia ustala swoje terminy i harmonogramy rekrutacji zarówno na studia jak i na praktyki. Jeśli jesteście zainteresowani rekrutacją, najlepiej poszukać takich informacji zgłaszając się bezpośrednio do Biura Współpracy Międzynarodowej.
6. Dofinansowanie
Dużym plusem programu jest dofinansowanie, które student otrzymuje od uczelni wysyłającej. Stawki dofinansowań podzielone są na 3 grupy, w których znajdują się odpowiednie kraje przyjmujące. Stawki zależne są od kosztów życia w danym kraju – w ten sposób do „droższych” krajów dostaniemy wyższe dofinansowanie, a do „tańszych” niższe. Dofinansowanie na praktyki jest o 100€ wyższe od dofinansowania na studia.
Grant wypłacany jest w dwóch lub trzech ratach – w przypadku wyjazdu na jeden semestr lub na praktyki, przed wyjazdem student otrzymuje większą część stypendium (80% lub 90%), natomiast po powrocie i rozliczeniu się ze wszystkich formalności, przelewana jest pozostała kwota (brakujące 20% lub 10%). W przypadku wyjazdu na studia na cały rok, stypendium podzielone jest na 3 raty: w większości przypadków student otrzymuje 40% stypendium przed pierwszym semestrem nauki, 40% przed drugim, a 20% grantu przelewane jest po rozliczeniu się z dokumentów i innych formalności.
Stawki stypendium mogą się zmieniać co jakiś czas – zależne jest to od pieniędzy wykorzystanych na program Erasmus+, którymi dysponuje Agencja Narodowa. Aktualne stawki stypendium można sprawdzić w uczelnianym Biurze Współpracy Międzynarodowej. Dodatkowo, każda uczelnia indywidualnie ustala warunki finansowania i rozliczania wyjazdów, stąd rozbieżności procentowe w ratach stypendium.
Program Erasmus+ daje również możliwość rozwoju kompetencji, w ramach współpracy międzynarodowej VIAMODA Szkoły Wyższej z innymi instytucjami edukacyjnymi w Europie, pracownikom naukowo-dydaktycznym oraz administracyjnym
Wykładowcy mogą skorzystać z:
- wyjazdów do zagranicznych uczelni partnerskich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych
- wyjazdów do zagranicznych uczelni i innych instytucji partnerskich w celach szkoleniowych
- udziału w sieciach akademickich ERASMUS+ oraz w wizytach przygotowawczych
- udziału w projektach wielostronnych, dotyczących np. rozwoju współpracy między uczelniami a środowiskiem pozaakademickim, doskonalenia programów kształcenia, rozwoju potencjału badawczego i dydaktycznego Uczelni itp.
Program Erasmus+ oferuje także możliwości doszkalania pracownikom nie prowadzącym zajęć dydaktycznych. Pracownicy mogą skorzystać z:
- wyjazdów do zagranicznych szkół wyższych i innych instytucji partnerskich na szkolenia w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji
- udziału w wizytach przygotowawczych, mających na celu pozyskanie nowych partnerów do współpracy w obszarze mobilności
- udziału w projektach wielostronnych np. dotyczących współpracy uczelni z przedsiębiorstwami
W ramach programu ERASMUS+ VIAMODA Szkoła Wyższa zaprasza także na gościnne wykłady znanych projektantów, zagranicznych ekspertów, praktyków z branży mody i wzornictwa.
Student
Aby wyjechać na studia, w pierwszej kolejności, skontaktuj się z Uczelnianym Koordynatorem ds. Erasmus +
WYMAGANE DOKUMENTY:
- Wniosek na studia pobierz
- CV w języku polskim i angielskim
- List motywacyjny w języku angielskim
- Dokument poświadczający znajomość języka/test
- Portfolio
- Karta studenta Erasmus + pobierz
DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO WYJAZDU:
- Learning Agreement SMS
- Ubezpieczenie na czas wyjazdu (EKUZ,OC,NNW)
- Dane rachunku bankowego
- Umowa Uczelnia-Student
ROZLICZENIE WYJAZDU PO POWROCIE:
- Dostarczyć Koordynatorowi: LA – after mobility i Transcript of Records z podpisami i pieczątkami instytucji przyjmującej (na każdej stronie)
- Wypełnić test językowy
Wypełnić automatycznie wygenerowany raport w systemie Mobility Tool, który otrzymasz na skrzynkę mailową
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW/HARMONOGRAMY UCZELNI
Wyjazd na semestr jesienny oraz wiosenny:
- University of Boras, Sweden – na jesienny semestr nominacje do 15 kwietnia, wiosenny do 15 października (aplikacje 1 maj i 1 listopada)
- University of Ostrava, Czech Republic – na jesienny semestr do 31 maja, na wiosenny semestr do 31 października
- Obuda University – do
Faculty of Design, Trzin – na semestr jesienny do 1 czerwca, na wiosenny semestr 1 grudnia - National College of Art and Design in Dublin, Ireland – na semestr jesienny do 25 marca, wiosenny do 15 października
- ESDA University – na jesienny semestr do 15 czerwca, na wiosenny do 15 listopada
- Estacion Diseno – School of Design, Granada, Hiszpania – na jesienny semestr do 15 czerwca, na wiosenny do 15 listopada
Podpisanie dokumentów wymaganych przez program Erasmus+ – minimum na miesiąc przed wyjazdem.
W przypadku podpisania umów z kolejnymi uczelniami, terminy będą ustalane przez Biuro Współpracy z Zagranicą i podawane każdorazowo do wiadomości studentów.
Aby wyjechać na praktyki, w pierwszej kolejności, skontaktuj się z Uczelnianym Koordynatorem ds. Erasmus +
WYMAGANE DOKUMENTY:
- Wniosek na praktyki pobierz
- CV w języku polskim i angielskim
- List motywacyjny w języku angielskim
- Dokument poświadczający znajomość języka/test
- Portfolio
- Karta studenta Erasmus + pobierz
DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO WYJAZDU:
- Learning Agreement SMP
- Ubezpieczenie na czas wyjazdu (EKUZ,OC,NNW)
- Dane rachunku bankowego
- Umowa Uczelnia-Student
ROZLICZENIE WYJAZDU PO POWROCIE:
- Dostarczyć Koordynatorowi: LA – after mobility i Transcript of Records z podpisami i pieczątkami instytucji przyjmującej (na każdej stronie)
- Wypełnić test językowy
- Wypełnić automatycznie wygenerowany raport w systemie Mobility Tool, który otrzymasz na skrzynkę mailową
TERMIN REKRUTACJI ORAZ HARMONOGRAM PROCESU KWALIFIKACJI NA PRAKTYKI ERASMUS+:
- składanie zgłoszeń przez studentów VIAMODA – do 15 marca
- ogłoszenie osób zakwalifikowanych na rozmowę kwalifikacyjną – do 01 kwietnia
- rozmowa kwalifikacyjna z przedstawicielem praktykodawcy – do 15 maja
- ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych – do 31 maja
- podpisane dokumentów – min. na 14 dni przez wyjazdem
Wykładowca
Pracownik
Program ERASMUS+ oferuje pracownikom Uczelni dwa rodzaje mobilności, trwające od 2 dni do 2 miesięcy, z wyłączeniem czasu podróży. STT to mobilność polegająca na podnoszeniu kompetencji zawodowych w formie szkolenia w zagranicznej szkole wyższej bądź innej instytucji, skierowana jest do wykładowców akademickich oraz pracowników administracyjnych. Z kolei mobilność STA to prowadzenie zajęć dydaktycznych w uczelni zagranicznej, skierowana jest do wykładowców akademickich.
CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W MOBILNOŚCI – PROWADZIĆ WYKŁADY BĄDŹ ODBYĆ SZKOLENIE?
- Zgłosić się do Uczelnianego Koordynatora ds. ERASMUS+.
- Zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne ważne na okres trwania mobilności w kraju odbywania szkolenia, bądź prowadzenia wykładów.
- Podpisać dokument „Staff Mobility for Training Agreement” (STT) – dla odbycia szkolenia bądź „Staff Mobility for Teaching” (STA) w biurze Uczelnianego Koordynatora ds. ERASMUS+, po uprzednim ustaleniu programu mobilności z osobami odpowiedzialnymi w instytucji przyjmującej i wysyłającej.
CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY ROZLICZYĆ MOBILNOŚĆ?
- Dostarczyć oryginał wypełnionego dokumentu „Staff Mobility for Training Agreement” (STT) – dla odbycia szkolenia, bądź „Staff Mobility for Teaching” (STA), do biura Uczelnianego Koordynatora ds. ERASMUS+ wraz z podpisem mentora i pieczątkami instytucji przyjmującej,
- Dostarczyć bilety na środki komunikacji, dzięki którym uczestnik mobilności dotarł na miejsce odbywania szkolenia, bądź prowadzenia wykładów w instytucji przyjmującej,
- Dostarczyć list potwierdzający odbycie mobilności wraz z podpisem mentora i pieczątką instytucji przyjmującej.
Uczelnie partnerskie
- Faculty of Design (Trzin, Slovenia) http://www.fd.si
- ESADA High School of Art and Design (Granada, Hiszpania) https://www.esada.es/en/
- National College of Art and Design (Dublin, Ireland) http://www.ncad.ie
- Óbuda University (Budapest, Hungary) http://uni-obuda.hu
- The Swedish School of Textiles, University of Borås (Borås, Sweden) http://www.hb.se
- Vilnius Design College (Vilnius, Lithuania) http://www.dizainokolegija.lt
- University of Ostrava, Faculty of Fine Arts (Ostrava, Czech Republic) http://www.osu.eu
- Estacion Diseno – School of Design, Granada, Hiszpania https://estaciondiseno.es
Dokumenty
ZARZĄDZENIE Rektora VIAMODA Szkoły Wyższej w sprawie zasad wymiany studentów i pracowników w ramach programu Erasmus+ – pobierz
– WYJAZDY NA STUDIA – pobierz
– WYJAZDY NA PRAKTYKI – pobierz
ZARZĄDZENIE Rektora VIAMODA Szkoły Wyższej w sprawie zasad zaliczania okresu studiów oraz praktyk zrealizowanych w ramach programu Erasmus+ – pobierz
– ZASADY ZALICZANIA OKRESU STUDIÓW – pobierz
– ZASADY ZALICZANIA PRAKTYK – pobierz
Przydatne linki
Przewodnik po programie Erasmus+ dostępny w języku polskim na stronie Komisji Europejskiej (Akcja 1. Mobilność edukacyjna i Projekty mobilności studentów i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego)
grupa na Facebook Studenckie wyjazdy z Erasmus+, gdzie studenci doradzają sobie nawzajem nt. uczelni i kierunków wyjazdowych, a tym samym wspierają się nawzajem przed i po wyjazdach,
Blog Erasmus, na którym gromadzone są artykuły od byłych uczestników wymian, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach zagranicznych w formie wpisów na blog.
Kontakt
Biuro Współpracy Międzynarodowej
Mail: international@viamoda.edu.pl
Tel. +48 881 041 059
Adres: ul.Paca 37, II piętro