UPGRADE 2019

Gala Dyplomowa VIAMODA Upgrade 2019 to był naprawdę wieczór pełen wrażeń. Emocje widoczne był na wybiegu i chyba jeszcze mocniej wyczuwalne na backstage’u, gdzie młodzi projektanci oczekiwali na oceny swoich prac projektowych.

W tym roku wydarzenie miało szczególnie wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy zostało zorganizowane w przestrzeni otwartej, dostępnej dla szerokiej publiczności. Pokaz kolekcji tegorocznych absolwentów VIAMODA Szkoły Wyższej odbył się na dziedzińcu Pałacu Prymasowskiego w Warszawie. Myślą przewodnią przyświecającej tej Gali było wyjście z modą wybiegową na ulice, zgodnie z tendencją przenikania się trendów houte couture ze stylem streetwear. O oprawę muzyczną pokazu zadbał główny Partner Medialny wydarzenia – VIAMODA upgrade 2019 nakręcało RADIO ESKA!

Na wybiegu gościnnie zaprezentował swoją kolekcję także Adrian Krupa, zwycięzca tegorocznej edycji Fashion Designer Awards. Laureat konkursu, otrzymał wyróżnienie Uczelni – stypendium VIAMODA Szkoły Wyższej w Warszawie.

Jury

Zaprezentowane podczas wydarzenia mini kolekcje oceniło i nagrodziło wyjątkowe grono osobowości świata mody. Wśród Kapituły VIAMODA Upgrade 2019 znaleźli się:

Macademian Girl (Tamara Gonzalez Perea) – blogerka, stylistka, dziennikarka modowa i prezenterka telewizyjna. Autorka bloga „Macademian Girl”, okrzykniętego w 2012 najlepszym blogiem o modzie.

Dorota Wróblewska – promotor mody, producentka pokazów, w tym Warsaw Fashion Street, wydawca książek z obszaru mody, autorka poczytnego bloga sophisti.pl.

Łukasz Jemioł – jeden z najbardziej znanych i wpływowych projektantów mody w Polsce. Od 2007 roku z sukcesem tworzy markę sygnowaną własnym nazwiskiem, w której skład wchodzi wysublimowana i ekskluzywna linia Premium oraz jak sam mówi „hołdująca codzienności” międzypokoleniowa linia Basic. 

Kamila Ryciak – mówią o niej Kobieta Rakieta. Słowa wyrzuca z siebie z prędkością karabinu maszynowego. Lubi ludzi. Nie tylko dlatego, że może do nich mówić, ale dlatego, że może ich słuchać. Ci co słuchają Jej w porannym programie Radia Eska „Obudź się na Jankesa, Kamę i Rudego”, wiedzą, że lubi tajską kuchnię oraz masło w nieograniczonych ilościach. Kiedy nie jest w radiu, reżyseruje programy telewizyjne. A w wolnych chwilach czyta oraz gotuje, bo lubi!

Gabriela Czerkiewicz – redaktor mody magazynu Harper’s Bazaar i wykładowca VIAMODA, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Collegium Civitas w Warszawie. Wcześniej współpracowała z takimi tytułami, jak: Viva!Moda, Fashion Magazine, Wysokie Obcasy, Male Men i Grazia.

Adam Leja – historyk sztuki, kolekcjoner mody posiadający w swoich zbiorach jedną z największych kolekcji mody haute couture

Nagrody

Wyróżnienie za najlepszą kolekcję, przyznane przez Kapitułę VIAMODA Upgrade 2019, otrzymała Valeria Bezrukava!

Partnerzy Gali i Uczelni postanowili nagrodzili najlepsze ich zdaniem kolekcje. 

  • Wyróżnienie Grupy odzieżowej LPP otrzymał Vladislav Bogdanov
  • Firma Freudenberg Vilene – światowy lider produkcji odzieżowych wkładów klejowych – wyróżniła zwyciężczynię VIAMODA Upgrade 2019 – Valerię Bezrukavą
  • Coats Polska – światowy potentat, producent i dystrybutor nici oraz dodatków odzieżowych – docenił także Vladislava Bogdanova
  • Union Knopf Polska – mistrz designu guzików – przyznało wyróżnienie Oksannie Asmaryan
  • GPoland – agencja multibrandowa i dystrybutor włoskich marek premium – doceniło Valerię Bezrukavą
  • Dorota Wróblewska, pomysłodawczyni Warsaw Fashion Street i Cracow Fashion Square oraz właścicielka marki i kolekcji biżuterii Pecunia Forget-me-Not najlepiej przyznała dwie nagrody. Nagroda główna trafiła w ręce Valerii Bezrukavej, zaś wyróżnienie otrzymała Agata Kołakowska

Jak co roku, poza wyróżnieniem prac dyplomowych na specjalności „Projektowanie ubioru i zarządzanie technologią”, przyznane zostało również wyróżnienie za najlepszą pracę dyplomową z obszaru specjalności „Komunikacja w modzie i projektowania marki”. Najlepiej ocenioną koncepcją projektową w tej kategorii został projekt dyplomowy Patryka Wiśniewskiego. Autor zaprezentował nowatorską koncepcję magazynu kulturalnego „Open Call”, którego główną ideą jest tworzenie przestrzeni do promocji młodych polskich projektantów i artystów. 

W trakcie Gali zaprezentowano szesnaście kolekcji dyplomowych. Młodzi projektanci zaprezentowali po sześć autorskich sylwetek, będących rozwiązaniem projektowym tematu swoich prac licencjackich. Studenci wykazali się wysokim poziomem kreatywności, wrażliwością estetyczną, wiedzą i umiejętnościami technologicznymi, które pozwoliły im na realizację nowatorskich koncepcji projektowych. Kolekcje były bardzo zróżnicowane i niekiedy awangardowe. Widać było wyraźnie połączenie estetyki haute couture oraz elementów kostiumografii z modą prêt-à-porter czy nawet streetwear. Wysoki poziom zaprezentowanych kolekcji doceniła Kapituła konkursu. „To najlepsza edycja Gali Dyplomowej VIAMODA Upgrade. Gratuluję.”– podsumowała Dorota Wróblewska, promotorka mody oraz producentka niezapomnianych pokazów.

 

KOLEKCJE ZAPREZENTOWALI: